آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

در مورد پره بیوتیک بیشتر بدانید

1

پره بیوتیک چیست؟

پره بیوتیک‌ ها ترکیبات غیر قابل هضمی هستند که باعث تحریک رشد باکتری‌های خوب روده بزرگ می‌شوند. این باکتری‌های خوب به سلامت عمومی کودک کمک کرده و سیستم ایمنی او را تقویت می‌کند. عواملی مثل استرس، رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی و مصرف دارو‌هایی مثل آنتی بیوتیک می‌تواند باعث کاهش سطح باکتری‌های خوب روده شود. پره بیوتیک ها باکتری‌های خوب روده را تغذیه کرده و آن‌ها را تشویق می‌کنند تا کارآیی بیشتری داشته باشند.

انواع پره بیوتیک ها

پره بیوتیک ها مشتق شده از فیبر‌ها و فروکتو الیگوساکارید‌ها هستند. یکی از انواع پره بیوتیک ها، اینولین است. اینولین فیبری است که در موز، پیاز و سیر یافت می‌شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که لاکتوز نیز ممکن است نوعی پره بیوتیک باشد.

 فواید پره بیوتیک برای بدن کودک چیست؟

سلامت قلب

پره بیوتیک با تنظیم میزان کلسترول و تری‌گلیسرید سلامت قلب کودک را تضمین می‌کند. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که اینولین می‌تواند گرفتگی رگ‌ها را تا 30% کاهش دهد.

تقویت سیستم ایمنی

پره بیوتیک ها باعث افزایش گلبول‌های سفید می‌شوند. همچنین می‌توانند پاسخ ایمنی کودک را نسبت به واکسیناسیون بالا ببرند.

پیشگیری از بروز بیماری‌های مزمن و مشکلات گوارشی

چون پره بیوتیک‌ها در روده عمل می‌کنند، می‌توانند روی بیماری‌زایی باکتری‌های بد اثر ‌بگذارند و از این راه از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری کنند. همچنین از پره بیوتیک ها برای درمان بیماری کرون، سرطان، پوکی استخوان و دیابت نیز استفاده می‌شود.

چه مواد غذا‌یی حاوی پره بیوتیک هستند؟

همانطور که گفته شد پره بیوتیک انواع فیبر‌های موجود در سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات هستند به همین دلیل بسیاری از مواد غذایی به طور طبیعی حاوی پره بیوتیک هستند. مواد غذایی غنی از پره بیوتیک عبارتند از:

حبوبات، لوبیا و نخود فرنگی

جو

موز

تره فرنگی

مارچوبه

سیر و پیاز

باکتری‌های خوب روده، پره بیوتیک ها را به اسید چرب‌های زنجیره کوتاه به نام بوتیرات تبدیل می‌کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بوتیرات می‌تواند اثرات ضد التهابی در داخل روده بزرگ داشته باشد.

مکمل‌های غذایی پره بیوتیک

معمولا مکمل‌های پره بیوتیک همراه با پروبیوتیک ها برای بهبود سلامت دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی کودک تجویز می‌شوند. این مکمل‌ها می‌توانند به صورت پودر شیر غنی شده حاوی پره بیوتیک، کپسول یا قرص باشند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید