تغذیه سالم برای کودکان؛ ۸+۲ نکته‌‌ی کلیدی و کاربردی

Healthy nutrition for children | تغذیه سالم برای کودکان

تشویق فرزندان به خوردن غذاهای مغذی در دوره کودکی امری مهم محسوب می‌شود، چرا که عادات غذایی عمدتاً در چند سال اول زندگی شکل می‌گیرد. باید بدانیم که تغذیه سالم کودکان می‌تواند بر سلامت دوران کودکی و بزرگسالی آنها تاثیر بگذارد.

تغذیه سالم برای کودکان شما، شامل یک رژیم غذایی متعادل و سالم می‌شود که حاوی مواد غذایی موجود در کلیه گروه‌های غدایی است. تغذیه سالم به کودکان کمک می‌کند تا طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت و سلامتی خود را حفظ کنند.

۱۰ نکته کلیدی تغذیه سالم برای کودک

۱- حواستان به مواد غذایی که به خانه وارد می‌کنید، باشد!

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه مواد غذایی را بخرید و در دسترس کودک خود قرار دهید. شما در قبال فراهم آوردن تغذیه‌ سالم برای کودک خود مسئول هستید. در صورتی که کودک شما علاقه‌مند به خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین است، می‌توانید هر چند وقت یک‌بار آن ‌را خریداری کنید تا از این طریق احساس کمبود را برای او برطرف کنید.

۲- برای وعده‌های غذایی، به کودک خود حق انتخاب دهید!

تغذیه سالم برای کودکان به برنامه‌ریزی نیاز دارد. برای هر وعده غذایی، این حق انتخاب را به کودک بدهید که بتواند از بین چند ماده غذایی یکی را انتخاب کند. همچنین در مورد مقدار غذا نیز به او حق انتخاب دهید و کودک را تحت فشار نگذارید. شاید در نگاه اول این آزادی کمی بیش از حد به نظر برسد اما در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کودک شما وعده‌های غذایی خود را از بین چه چیزهایی و به چه اندازه انتخاب کند.

۳- اصرار به کامل خوردن وعده‌های غذایی را کنار بگذارید!

اجازه دهید کودکان وقتی احساس می‌کنند به اندازه کافی سیر شده‌اند، دست از غذا خوردن بکشند. بسیاری از والدین اصرار دارند تا کودکشان در هر وعده غذایی به اصطلاح بشقابش را تمیز کند و غذایش را تا انتها بخورد، اما نکته اینجاست که برای داشتن یک تغذیه سالم برای کودکان نیاز است تا به آنها اجازه دهیم که وقتی احساس سیری می‌کنند به بدن خود گوش دهند. همچنین در این صورت احتمال کمتری برای پرخوری و اضافه وزن وجود دارد.

کودکتان غذا نمی‌خورد؟ نگران نباشید!

۴- شکل دادن عادات و ترجیحات غذایی را از سنین پایین شروع کنید!

علاقه‌مندی یا عدم تمایل کودکان به وعده‌های غذایی مختلف از اولین روزهای زندگی آنها شکل می‌گیرد. بنابراین غذاهای متنوعی به کودکان خود ارائه دهید و یا غذاهای جدید را چندین‌ بار و با فاصله زمانی تهیه کنید تا کودک آن ‌را بپذیرد. توجه داشته باشد که تغذیه سالم کودکان، به معنای مجبور کردن آنها به خوردن مواد غذایی مختلف نیست.

۵- لیست غذاهای انتخابی کودکتان را گسترده‌تر کنید!

به کودکان خود اجازه دهید غذاهای جدید را امتحان کنند. می‌توانید به آنها اجازه دهید از هر غذای جدید کمی امتحان کنند تا طعم غذاهای مختلف را تجربه کنند.

۶- از نوشیدنی‌های سالم بجای نوشیدنی‌های مضر استفاده کنید!

اگر می‌خواهید یک تغذیه سالم برای کودک خود فراهم آورید، باید نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین که بیش از حد کالری دارند را از وعده‌های غذایی او حذف کنید. شیر، آب و آبمیوه در صورتی که ۱۰۰٪ طبیعی باشد، از نوشیدنی‌هایی هستند که برای کودک مفید هستند.

۷- شیرینی‌جات را برای کودک خود محدود کنید!

مصرف شیرینی‌جات برای کودکان می‌تواند هر از گاهی خوب باشد، اما توجه داشته باشید که کودک شما نباید شرطی شود و به خوردن شیرینی‌جات به عنوان دسر بلافاصله بعد از غذا عادت کند. اگر کودک شما همواره شیرینی‌جات را به عنوان جایزه خوردن غذا در نظر بگیرد، هیچ‌وقت نمی‌توانید به داشتن تغذیه سالم برای او فکر کنید.

۸- غذا دادن به کودکان، تنها راه ابراز محبت به آنها نیست!

وقتی از غذا برای پاداش دادن به کودکان و نشان دادن محبت به آنها استفاده می‌شود، ممکن است شروع به استفاده از غذا برای مقابله با استرس یا سایر احساسات کنند. بهتر است به جای خوراکی‌های غذایی، به آنها آغوشی گرم، تمجید و توجه را هدیه دهیم.

۹- شما الگوی کودک خود هستید!

کودکان به شما به عنوان یک الگو نگاه می‌کنند و دقیقا رفتارهای شما را تکرار می‌کنند. پس بهتر است هنگام تلاش برای آموزش عادات غذایی خوب و تهیه تغذیه سالم برای کودک، به وعده‌های غذایی خود نیز توجه کنید. سعی کنید بهترین الگوی ممکن را ارائه دهید. میان‌وعده‌های مغذی را انتخاب کنید، پشت میز غذا بخورید و وعده‌های غذایی را حذف نکنید.

۱۰- زمان استفاده از تلویزیون و کامپیوتر را محدود کنید!

با انجام این کار، از خوردن میان‌وعده‌های نابه‌جا و بدون فکر جلوگیری می‌کنید و کودک خود را به انجام فعالیت‌های بدنی بیشتر تشویق می‌کنید. تحقیقات نشان داده است که کودکان با کاهش زمان تماشای تلویزیون، می‌توانند درصد چربی بدن خود را نیز کاهش دهند. با محدود کردن زمان استفاده از تلویزیون و رایانه، فعالیت‌های بدنی بیشتر می‌شود و تغذیه سالم برای کودکان معنا می‌یابد.

 

آپتاکید، انتخابی برای تغذیه سالم کودکان شما

در این مطلب، به ۱۰ نکته کلیدی و کاربردی اشاره کردیم که به کمک آن می‌توانید تغذیه‌ای سالم برای کودکان دلبند خود بسازید و به سلامتی و رشد هرچه بهتر آنها کمک کنید. والدین عزیز می‌توانند برای بهبود برنامه‌ی تغذیه‌ای کودکان، از پودر شیر غنی شده آپتاکید استفاده کنند. شیر آپتاکید با انواع مواد معدنی و ویتامین‌هایی همچون آهن، کلسیم،  ویتامین دی و سی غنی شده است. در نتیجه می‌تواند انتخابی مناسب برای بهبود وضعیت تغذیه‌ای کودک شما باشد که با توجه به وجود پره‌بیوتیک‌ها در آن از سیستم ایمنی کودکان نیز حمایت می‌کند.

Leave a comment