پرسش‌های متداول

ویتامین دی | vitamin d

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسیم جذب شده نقش زیادی در استخوان‌سازی دارد. به همین دلیل ویتامین D یکی از فاکتورهای اساسی در رشد مناسب کودکان است. مشکل اصلی این است که ویتامین D‌ به طور طبیعی توسط پوست انسان در زمانی که در معرض آفتاب قرار داشته باشد  ساخته می شود و همچنین در غذاهای معدودی مانند ماهی وجود دارد. با توجه  شیوع بالای کمبود این ویتامین در بین کودکان، دقت کنید که کودک شما حتما به اندازه کافی ویتامین D دریافت کند، زیرا علاوه بر اینکه به جذب کلسیم کمک می‌کند، روی رشد سلول‌ها و عملکرد عصبی عضلانی تأثیر گذاشته و سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند.

کودکان با کمبود ویتامین D شدید، در معرض خطر مشکلات استخوان و بیماری‌هایی مانند راشیتیسم قرار دارند. ویتامین D علاوه بر ساختن استخوان‌های قوی در کودکان به حفظ و حمایت از استخوان‌ها در طول زندگی نیز کمک می‌کند. با توجه به اینکه پودر شیر آپتاکید با آهن، کلسیم، ویتامین D، پره‌بیوتیک و امگا ۳ غنی شده است می‌تواند به تأمین نیازهای غذایی روزانه کودک شما کمک کند.

بیماری گوارشی

تاثیر اختلالات میکروبیوتای دستگاه گوارش  بر روی اختلالات خلقی مانند پرخاشگری و افسردگی به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. سلامت روده به جذب و سوخت و ساز صحیح مواد مغذی موجود در غذا کمک می‌کند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است که به رشد باکتری‌های مفید درون روده و حفظ تعادل میکروبیوتای روده کمک می‌کند.

پره بیوتیک | prebiotics

کودکان برای حفظ تعادل سیستم گوارش، برقراری تعادل بین باکتری‌های مفید و بیماری زای روده و ثبات میکروبیوتای روده، به پروبیوتیک‌ها نیاز دارند. منظور از میکروبیوتای روده یکروارگانیسم‌هایی است که در سیستم گوارش کودک وجود دارند، و وظایف زیادی از جمله کمک به هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی کودک را بر عهده دارند. پره بیوتیک غذای باکتری‌های مفید روده است،
مصرف مقادیر مناسب پره بیوتیک فواید زیر را به دنبال دارد:
• تقویت سیستم ایمنی
• هضم بهتر غذا
• سلامت سیستم گوارش

سیستم گوارش | digestive system

باکتری‌های مفید روده (پروبیوتیک) برای رشد و بقا از پروبیوتیک ها تغذیه می‌کنند. پروبیوتیک‌ها طی فرایند سوخت و ساز پس از مصرف پره بیوتیک موجود در غذا، اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه را تولید می‌کنند.
یکی از مزایای اسیدهای چرب کوتاه زنجیره، بهبود سلامت پوشش داخلی روده است. گزارشی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک در روده می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات گوارشی کمک کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:
• اسهال (به خصوص پس از دریافت آنتی بیوتیک)
• سندرم نشت روده
• ویروس کاندیدا

سیستم ایمنی قوی | strong immune system

مطالعات ثابت کرده است که مصرف غذاهای حاوی پره بیوتیک می‌تواند منجر به تغییرات مشخص و پایدار در ترکیب میکروبیوتای روده شود که این امر به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک با افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی و مواد معدنی موجود در غذاها موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. علاوه بر این پره بیوتیک با کاهش pH‌ روده مانع رشد پاتوژن‌ها یا باکتری‌های مضر می‌شود. مصرف مقدار و نوع مناسب پره بیوتیک در  کودکان، تعداد دفعات مدفوع و قوام آن را بهبود می‌بخشد، سلامت کلی کودک را تقویت می‌کند و موجب کاهش خطر التهاب معدی روده‌ای، عفونت و ریسک بروز آلرژی می‌شود.

استحکام استخوان کودک

پره بیوتیک تاثیر مثبتی در جذب مواد معدنی در بدن دارد. منیزیم، آهن و کلسیم از مواد معدنی موجود در غذاها هستند که برای تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی، باید در غذای کودکان به اندازه کافی وجود داشته باشند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است و همان‌طور که اشاره شد پره بیوتیک به جذب بالای مواد معدنی موجود در غذاها از جمله کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

کم خونی | anemia

برای تولید هموگلوبین در بدن، آهن یکی از مواد مغذی ضروری است. هموگلوبین جزء اصلی گلبول‌های قرمز است و وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارد. وقتی بدن به اندازه کافی آهن دریافت نکند گلبول‌های قرمز به اندازه کافی تولید نمی‌شوند، در نتیجه بافت‌ها و ارگان‌های بدن اکسیژن کافی برای رشد مناسب دریافت نمی‌کنند. کمبود آهن در کودکان به صورت کاهش ذخایر آهن تا کم خونی شدید ظاهر می‌شود. این کمبود می‌تواند منجر به تأخیر و نقص در رشد شناختی-رفتاری کودک شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا به خوردن منابع غذایی حاوی آهن مانند جگر، کلم بروکلی و حبوبات علاقه‌مند نیستند، ما در تولید پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌ایم تا بخشی از نیاز روزانه کودک به آهن را تأمین نماییم شاید.

Aptakid | آپتاکید

وقتی کودکان آهن کافی دریافت نکنند، نشانه‌های زیر در آن‌ها بروز می‌یابد:

  • رشد کُند
  • رنگ پریدگی
  • بی اشتهایی
  • بداخلاقی و پرخاشگری

فقر آهن در کودکان روی عملکرد آن‌ها در مدرسه نیز تأثیر می‌گذارد و برای آن‌ها مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز، توجه کمتر و عملکرد درسی ضعیف به وجود می‌آورد. سطح پایین آهن در کودکان موجب احساس خستگی و ضعف می‌شود. ما در پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌‌ایم با تأمین بخشی از نیاز بدن به آهن، به سلامت کودکانمان کمک کنیم.

Aptakid | آپتاکید

خیر، شیر گاو منبع مناسبی برای تأمین نیاز کودک به آهن نیست. گرچه شیر گاو مقدار کمی آهن دارد، ولی آهن آن به گونه‌ای است که به خوبی در بدن کودک جذب نمی‌شود. به همین دلیل برای تأمین آهن بدن کودک فقط از شیر گاو استفاده نکنید زیرا برای این کار باید مطمئن شوید که آهن و ویتامین C مورد نیاز کودک از طریق منابع غذایی دیگر تأمین می‌شود. برخی منابع غذایی سرشار از آهن عبارتند از غلات غنی شده با آهن، سبزیجات سبز تیره (اسفناج، کلم)، زردآلو، آلو، کشمش، نخود فرنگی، حبوبات (عدس، لوبیا، نخود) وگوشت قرمز (گوشت گاو، بره، جگر). با توجه به اینکه معمولا کودکان از خوردن این غذاها سر باز می‌زنند، ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید به گونه‌ای انتخاب شده است که نیاز بدن کودک به آهن را تأمین نماید.

Aptakid | آپتاکید

کلسیم اصلی‌ترین عنصر در ساختن استخوان‌های کودک شماست و به استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. کمبود کلسیم شدید در رژیم غذایی کودک می‌تواند منجر به راشیتیسم شود. در این بیماری، استخوان‌های کودک نرم و ضعیف می‌شوند. اگر کودکی دچار راشیتیسم شود، استخوان‌هایش تغییر شکل می‌دهند و احتمال شکستگی استخوان‌ها افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه ویتامین D در جذب کلسیم نقش اساسی دارد و منابع غذایی غنی از ویتامین D نیستند، پودر شیر غنی شده آپتاکید با تامین همزمان ویتامین D و کلسیم به جذب بهتر کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

Aptakid | آپتاکید

پودر شیر غنی شده آپتاکید با تأمین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز کودک، به جذب بهتر کلسیم و سلامت استخوان‌ها در کودکان کمک می‌کند.

تکامل مغز

انواعی از چربی‌ها وجود دارند که بدن نمی‌تواند آن‌ها را ‌بسازد و به همین دلیل باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند، به این چربی‌ها اسیدهای چرب‌ ضروری (Essential Fatty Acids – EFA) گفته می‌شود. این چربی‌ها نقش مهمی در بدن دارند از جمله اینکه باعث ساخت سلول‌های بدن، تنظیم سیستم عصبی، تقویت سیستم قلبی و جذب مواد غذایی می‌شوند. همچنین برخی از  ‌اسیدهای چرب نقش حیاتی در عملکرد مغز و بینایی دارند. یکی از انواع معروف اسیدهای چرب خانواده امگا ۳ هستند. تحقیقات متعددی در دنیا بر روی تاثیر امگا۳ در ساخت سلول‌های عصبی جدید و ایجاد سیناپس در سیستم اعصاب مرکزی کودکان انجام گرفته است. نتایج نشان می‌دهد که امگا۳ می‌تواند فرآیند رشد مغزی و تکامل ذهنی کودکان را تسریع و تسهیل نماید. DHA / EPA دو نوع اصلی امگا ۳ هستند که در ترکیب پودر شیر غنی شده آپتاکید وجود دارند. بنابراین مصرف شیر آپتاکید می‌تواند با تامین اسید‌های چرب ضروری بدن نظیر امگا ۳ ، به رشد و تکامل مغزی کودک شما کمک کند.

پره بیوتیک

پره بیوتیک ها فیبر‌های غذایی غیر ‌قابل هضم‌اند، یعنی تا زمانی که به روده بزرگ برسند دست نخورده باقی می‌مانند و این فرصت را به باکتری‌های مفید روده می‌دهند که از آن‌ها تغذیه کرده و رشد کنند. این عملکرد پره بیوتیک ها باعث حفظ سلامت سیستم گوارش می‌شود. برخی منابع طبیعی پره بیوتیک ها عبارتند از سیب، تره ‌فرنگی، کاکائو، پیاز و سیر خام.

پره بیوتیک و پرو بیوتیک

پرو‌‌بیوتیک ها انواعی از باکتری‌های زنده مفید هستند که به طور طبیعی در مواد غذایی تخمیری مثل ماست، دوغ، پنیر و غیره وجود دارند. پروبیوتیک ها با متعادل نگه‌داشتن فلور میکروبی روده، سیستم ایمنی بدن را حمایت می‌کنند. اما پره بیوتیک ها مواد غذایی هستند که به عنوان منبع تغذیه باکتری‌های مفید روده محسوب می‌شوند و با نفوذ در هضم روده‌ای به عملکرد مناسب باکتری‌های مفید روده کمک می‌کنند.

امگا ۳

مطالعات بسیار زیادی به تشریح اهمیت نقش امگا ۳ برای سلامت کودکان پرداخته‌اند. بر اساس این تحقیقات:

  • مصرف امگا ۳ در کودکان می‌تواند به رشد سیستم اعصاب مرکزی به ویژه سلول‌های مغزی کمک نموده و فرآیند یادگیری در کودکان را تسهیل کند.
  • مصرف امگا ۳ از سنین کودکی می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی در آینده شود.

امگا ۳ در بسیاری از انواع ماهی، تخم کتان، تخم کدو، کنجد و سویا به وفور یافت می شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا مقدار کافی از مواد غذایی ذکر شده ندارند باید تلاش کنیم تا کودکمان از دریافت این مواد غذایی ضروری محروم نماند. پودرشیر غنی شده آپتاکید با داشتن ترکیبات حوای امگا۳ بخش زیادی از نیاز کودک شما را به این ماده مغذی تامین می نماید.

 

راحت خوابیدن

کم خوابی یکی از اختلالات شایع در کودکان است که والدین از آن بسیار گلایه دارند. یافته‌های تحقیقات علمی حاکی از داشتن تاثیر مثبت مصرف ترکیبات دارای امگا ۳ بر روی خواب کودکان است. بر اساس این پژوهش‌ها می‌توان با گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی کودکان، طول مدت و کیفیت خواب آن‌ها را بهبود بخشید.

گرم کردن مجدد شیر آپتاکید می‌تواند بر ترکیبات غذایی آن تاثیر بگذارد و باعث آلودگی شود. بنابراین از گرم کردن شیر در ماکروویو خودداری کنید و برای اطمینان بیشتر، مانده‌ی شیر را پس از نهایتا یک ساعت دور بریزید.

در کودکان از یک سو حجم معده کوچک است و از سوی دیگر به دلیل سرعت بالای رشد و تکامل، نیاز کودکان به مواد غذایی بالا است. استفاده از شیر آپتاکید که با مواد مغذی مانند آهن و ویتامین D و چربی‌های امگا ۳ و۶ غنی شده، بخش قابل ملاحظه‌ای از نیازهای غذایی کودکان را تامین می‌کند و به رشد و تکامل کودکان کمک می‌کند.

پودر شیر آپتاکید پرونوترا، نسخه‌‌ی پیشرفته‌تری از آپتاکید و حاوی پره‌بیوتیک و پست‌بیوتیک است که از عملکرد سیستم ایمنی حمایت می‌کند. پست‌بیوتیک‌ها از نوآوری‌های شرکت نوتریشیا هستند که بر اساس ۵۰ سال تحقیق درباره تغذیه شیرخواران و کودکان بدست آمده است.

مصرف بیش از اندازه هر ماده غذایی توصیه نمی‌شود و می‌تواند به سلامت کودک آسیب برساند. آپتاکید به عنوان نوشیدنی بخشی از رژیم غذایی کودک را تشکیل می‌دهد و نباید جایگزین وعده‌ی اصلی باشد. مصرف آن بیش از مقدار توصیه شده باعث احساس سیری کودک و کاهش تمایل وی به خوردن غذا می‌شود. بنابراین مصرف آپتاکید برای کودک در حال رشد تا دو لیوان در روز توصیه می‌شود.

پودر شیر غنی شده آپتاکید را می‌توانید به عنوان یک میان وعده مغذی با میوه‌ها و خوراکی‌های مورد علاقه کودکان ترکیب کنید تا میان‌وعده‌های متنوع و سالم تهیه کنید. در صفحه آشپزی با آپتاکید، طرز تهیه غذاهای خوشمزه و متنوع با استفاده از آپتاکید را بیاموزید.

آپتاکید با طعم وانیل است و جایگزین مناسبی برای شیرهای پاستوریزه است.

آپتاکید باعث یبوست نمی‌شود و ترکیب پره‌بیوتیک موجود در آن به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و دفع راحت‌تر کمک می‌کند.

آپتاکید یک پودر شیر غنی شده است که به تامین نیازهای تغذیه‌ای بدن کمک می‌کند. بزرگسالان هم می‌توانند از ان به عنوان جایگزین خوب شیر گاو استفاده کنند. همچنین می‌توانند آن را با میوه‌های تازه، غلات یا مواد نشاسته‌دار مثل فرنی ترکیب کنند.

آپتاکید یک پودر شیر غنی‌شده حاوی انواع مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز کودکان در حال رشد است که به عنوان بخشی از رژیم غذایی به تامین نیازهای تغذیه‌ای کودک کمک می‌کند و باعث بهبود اشتها به ویژه در کودکان دچار کمبودهای تغذیه‌ای می‌شود و به وزن‌گیری مناسب کودکان کمک می‌کند.

پودر شیر آپتاکید برای کودکان در حال رشد بالای دو سال است و برای استفاده کودکان کم سن‌تر باید با صلاحدید و تایید پزشک صورت بگیرد.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی و راهنمای روی قوطی آپتاکید، خردسالان  باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌لیتر شیر مصرف کنند. با مصرف روزانه یک لیوان آپتاکید می‌توانید بخش قابل توجهی از نیازهای کودک خود به مواد مغذی را تامین کنید.

محصولات لبنی کم‌چرب مانند شیر کم‌چرب و بدون‌چربی، ماست کم‌چرب و سایر محصولات لبنی کم چرب برای نوزادان و کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی‌شود. همچنین شیر بدون چربی برای کودکان زیر ۵ سال مناسب نیست.

علیرغم آنکه کودکان، به مقدار متناسب پروتئین برای رشد خود نیاز دارند، دریافت پروتئین بالا در دوران شیرخوارگی می‌تواند منجر به اضافه وزن و چاقی در سال‌های اول زندگی کودک و سال‌های بعد از آن گردد.

نیاز کودکان خردسال به انرژی و مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و املاح به ازای هر کیلوگرم وزن بدن گاه تا چندین برابر بیشتر از بزرگسالان است با این‌حال آن‌ها ظرفیت هضم محدودی دارند. معده خردسالان حدودا یک پنجم معده بزرگسالان ظرفیت دارد بنابراین در هر قاشق غذا باید مواد مغذی‌ بیشتری دریافت کنند.

 آپتاکید با داشتن پره‌بیوتیک‌ها و چربی‌های بلند زنجیر غیر اشباع سیستم ایمنی کودکان را تقویت کرده و سبب کاهش خطر بیماری‌های عفونی تنفسی و گوارشی می‌شود. به علاوه کمبودهای موادمغذی شیر گاو در شیر آپتاکید جبران شده و شیر آپتاکید با بسیاری از ویتامین‌ها و املاح  مانند ویتامین د، آهن ، ید و … غنی شده است. مصرف روزانه ۱-۲ لیوان شیر آپتاکید بخش مهمی از نیازهای تغذیه‌ای کودکان را تامین می‌کند.

پیشنهاد می‌شود شیر آماده شده آپتاکید را در یخچال نگهداری نکنید. براساس دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت و مطابق راهنمای مصرف، شیر آپتاکید باید به‌صورت تازه و ظرف ۲ ساعت استفاده ‌شود. شیر آماده‌ای که در یخچال نگهداری می‌شود مستعد رشد باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث بیماری شوند.

پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با پزشک در مورد اینکه کدام محصول برای کودک شما مناسب‌تر است صحبت کنید. پزشکان بهترین مشاوران شما در انتخاب پودر شیر مناسب هستند.
برخی از والدین تصمیم می‌گیرند به یک باره پودر شیر کودک خود را عوض کنند. با این حال، برخی ترجیح می‌دهند که به تدریج این تغییر را انجام دهند. تعویض تدریجی به پودر شیرهای دیگر به سیستم گوارشی کودک فرصت می‌دهد تا با ترکیبات محصول سازگار شود.
کیفیت همه‌ی محصولات پودری قبل از فروش، در کارخانه نظارت و بررسی می‌شود. بسیار مهم است که شیر آپتاکید مطابق با دستورالعمل روی بسته آماده شود.
اگر پودر شیر آپتاکید مطابق با دستورالعمل روی بسته تهیه شده است و همچنان مشکلی دارد، لطفا با شماره ۰۲۱۴۱۳۹۷۴۶۰ تماس بگیرید تا هماهنگی‌های لازم جهت بررسی آن انجام شود.
پیش از هرچیز اگر چنین موضوعی را تجربه کرده‌اید، بسیار متاسفیم. سیستم‌های نظارتی و دوربین‌های پیشرفته در خط تولید، محصولات فاقد پیمانه را از خط تولید خارج می کنند. با این حال اگر پیمانه در بسته‌ی خریداری شده نبود لطفا با شماره ۰۲۱۴۱۳۹۷۴۶۰ تماس بگیرید و ما یک پیمانه جایگزین برای شما ارسال خواهیم کرد.
توصیه می‌کنیم شیر آپتاکید و سایر پودر شیرها منجمد نشوند. برای آماده‌سازی و مصرف شیر آپتاکید، دستورالعمل‌ها و موارد احتیاط روی بسته‌بندی را به طور دقیق مطالعه کنید. البته هنگامی که از شیر آپتاکید به عنوان ماده‌ی اولیه‌ی یک خوراکی استفاده شود، منجمد کردن آن بلامانع است.