آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

شستن دست را به کودکمان آموزش دهیم

33

راه‌های آموزش شستن دست به کودکان

شستن دست بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری در کودکمان است. شستن دست‌ها باید به طور مرتب به کودکان یادآوری شود، چون آن‌ها در طول روز در مهد کودک یا مدرسه با افراد زیادی در تماسند، وسایل مختلفی را با دوستانشان شریک می‌شوند و مرتب با دست‌هایشان صورت و دهان خود را لمس می‌کنند. به دلیل اینکه میکروب‌های موجود در قطرات عطسه و سرفه می‌توانند ۸ ساعت روی سطوح، زنده بمانند، آموزش شستن دست به کودکان برای حفظ سلامتی آن‌ها و به ویژه جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی نیز بسیار اهمیت دارد. اگر کودک شما از همان بچگی شستن دست را به خوبی یاد بگیرد، تا پایان عمر ملکه ذهنش شده و با او باقی می‌ماند.

کودکان همیشه به دنبال بازی و شیطنت هستند و دوست ندارند وقتشان را با کارهایی مثل شستن دست و صورت تلف کنند. پس حتی وقتی شستن دست را به خوبی یاد می‌گیرند، باز هم باید آن‌ها را برای این کار تشویق و ترغیب کنیم و شستن دست‌ها را مدام به آن‌ها یادآوری کنیم تا آن را فراموش نکنند، مخصوصا بعد از عطسه کردن، گرفتن بینی و قبل از خوردن غذا. بهترین راه برای اینکه بچه‌ها را به شستن دست ترغیب کنیم این است که شرایطی فراهم کنیم تا شستن دست هیجان انگیزتر از بازی‌های دیگر شود. می‌گویید چطور؟ این مطلب را بخوانید.

در این نوشته، مواردی را بیان کرده‌ایم که با انجام آن می‌توانید شستن دست را برای کودکتان به فعالیتی شیرین و دلچسب تبدیل کنید.

شستن دست را سرگرم کننده کنید.

تا وقتی که شستن دست به یک عادت تبدیل شود، از مایع دستشویی مخصوص کودکان که در طرح و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند یا صابون‌های قالبی عروسکی و کوچک استفاده کنید. می‌توانید طرح و رنگ صابون را به سلیقه کودکتان انتخاب کنید.

با هم کاردستی درست کنید.

با کودک خود یک پوستر درست کنید و روی آن مراحل شست و شوی دست را نشان دهید. اگر کودکتان آنقدر کوچک است که هنوز خواندن را یاد نگرفته، می‌توانید با هم مراحل شستن دست را نقاشی کنید. یا اینکه مجله‌ها را ورق بزنید، عکس‌های مناسب را بچینید و کنار هم بچسبانید یا با هم در اینترنت دنبال عکس‌هایی بگردید که شستن دست را آموزش می‌دهند.

الگوی فرزندتان باشید.

حتما تا الان متوجه شده‌اید که کودکتان با چه دقتی همه کارهای شما را زیر نظر دارد و آن‌ها را تقلید می‌کند. پس بگذارید شستن دست‌ها را با چشمان کنجکاوش از شما بیاموزد. کودکان عاشق این هستند که بزرگ به نظر برسند و مثل پدر و مادرشان باشند، برای همین با دقت همه چیز را از شما تقلید می‌کنند. وقتی در حال شستن دست‌ها هستید برای کودکتان توضیح دهید چه کار می‌کنید.

تکرار را فراموش نکنید.

بچه‌ها با تکرار است که کارها را یاد می‌گیرند و به خاطر می‌سپرند. پس اگر کودکتان بار اول به خوبی دست‌هایش را شست، خیال نکنید دیگر نیازی به آموزش و تکرار نیست.

درباره نقش میکروب‌ها در بروز بیماری، با کودکتان حرف بزنید.

بچه‌ها باید بدانند چرا دست‌هایشان را می‌شویند. باید بدانند میکروب‌ها عامل بیماری هستند. ولی حواستان به روح حساس و کوچک آن‌ها باشد، طوری از میکروب‌ها حرف نزنید که خیال کنند قرار است طعمه شبانه یک میکروب بزرگ شوند.

شستن دست را برای کودکتان ساده کنید.

جلوی روشویی یک چارپایه مخصوص کودکان قرار دهید که کودک بدون کمک شما بتواند دست‌هایش را بشوید.

هنگام شستن دست‌ها با هم آواز بخوانید.

وقتی دست‌ها را می‌شویید یک آهنگ بچگانه بسازید. آهنگی که ۲۰ ثانیه طول بکشد تا کودکتان بداند چه مدت باید دست‌هایش را بشوید. مثلاً به او بگویید که با هم آواز می‌خوانیم و هر وقت آوازمان تمام شد با میکروب‌ها خداحافظی می‌کنیم.

شستن دست را به یک بازی تبدیل کنید.

برای دنبال کردن مراحل شستن دست یک بازی بسازید. می‌توانید این مراحل را با پرسش و پاسخ دنبال کنید. شما سوال‌ها را می‌پرسید و جواب‌ها را به کودکتان یاد می‌دهید. مثلاً از او بپرسید اول چیکار می‌کنیم؟ مرحله دوم چیه؟ کی دست‌ها رو خشک می‌کنیم؟

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید