آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

۱۰ علامت ضعف سیستم بدنی کودکان که باید بدانیم

دلایل ضعف سیستم ایمنی بدن کودکان

ارگانیسم‌هایی مانند قارچ، ویروس و باکتری باعث بروز عفونت در بدن کودکمان می‌شوند. بروز عفونت امری طبیعی است و برای هر کسی پیش می‌آید، اما عفونت مکرر در کودکان طبیعی نیست و می‌تواند بیانگر ضعف سیستم بدنی کودکان باشد. اگر کودکمان دائما دچار عفونت‌هایی مانند برونشیت (التهاب گذرگاه هوا بین بینی و ریه‌ها)، سینوس (التهاب پوشش سینوس‌ها) یا عفونت گوش می‌شود، حتما باید برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنیم تا دلیل ضعف سیستم بدنی کودک مشخص شود. در این مطلب می‌توانید از علائم ضعف سیستم بدنی کودکان آگاه شوید.

نشانه‌ها و علائم ضعف سیستم بدنی کودکان

۱۰ علامت که بیانگر ضعف سیستم بدنی کودکان است عبارتند از:

  • عفونت گوش بیش از ۷ بار در سال
  • عفونت سینوسی حاد بیش از یک بار در سال
  • تاثیر ناچیز آنتی بیوتیک‌ها بعد از دو ماه مصرف
  • عفونت ریه بیش از یک بار در سال
  • رشد کند و عدم افزایش وزن کودک
  • آبسه‌های پوستی که مجددا عود کنند
  • برفک دهان یا پوست بعد از سن ۱ سالگی که برای مدت طولانی روی پوست باقی بماند (برفک دهان به شکل برجستگی‌های سفید و خاکستری بر روی مخاط دهان و زبان است که با کندن این نقاط خونریزی رخ می‌دهد)
  • نیاز به آنتی بیوتیک داخل وریدی برای از بین بردن عفونت
  • بیش از یکبار ابتلا به عفونت عمیق و ماندگار
  • سابقه خانوادگی در ضعف سیستم بدنی

بروز بیماری در کودکان بخشی از فرآیند رشد آن‌هاست اما آنچه در بیماری کودکان باید مورد توجه قرار گیرد، تکرار و شدت بیماری است. با بروز چند مورد از علامت‌های بالا باید احتمال ضعف سیستم بدنی کودکان را در نظر گرفت، اما پیش از هر چیز باید دانست یکی از علل ضعف سیستم بدنی کودکان فقر مواد مغذی ضروری بدن است.

تغذیه یک عامل حیاتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. در سراسر جهان تغذیه نامناسب یکی از علل متداول ضعف سیستم بدنی کودکان است. اهمیت تغذیه تا حدی است که حتی کمبود یک ماده مغذی می‌تواند منجر به ضعف سیستم بدنی کودکان شود.

همه ریزمغذی‌ها شامل روی، سلنیوم، آهن، مس، فولیک اسید و ویتامین‌های A، C، D، E، ب۱۲و ب۶ در از بین بردن ضعف سیستم بدنی کودکان نقش حیاتی دارند.

تغذیه مناسب به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. یک سیستم ایمنی قوی نه تنها کودکمان را از شر بیماری‌ها رها می‌کند، بلکه به رشد مناسب فیزیکی و مغزی کودک نیز منجر می‌شود.

آیا می‌توان با مصرف پودر شیر غنی شده آپتاکید ضعف سیستم بدنی کودکان را کاهش داد؟

همانطور که گفته شد تغذیه یکی از عوامل اساسی در تقویت سیستم ایمنی کودک است. برای پیشگیری از ضعف سیستم بدنی کودکان باید رژیم غذایی آن‌ها حاوی همه گروه‌های غذایی باشد و به اندازه کافی مواد مغذی، ویتامین و اسیدهای چرب ضروری را دریافت کنند. به همین منظور پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی آهن، اسیدهای چرب امگا۳ و پره بیوتیک است. پره بیوتیک دسته‌ای از فیبرهای غذایی غیر قابل هضم است که به رشد باکتری‌های مفید روده و در نتیجه حفظ سلامت سیستم گوارش کودک کمک می‌کند. خاصیت ضد التهابی پره بیوتیک در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های التهابی سیستم گوارش نقش پر رنگی ایفا می‌کند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید