آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

از آفتاب لذت ببر!

Summer-Sun-Protection

مثل خیلی چیزهای دیگر نور خورشید هم برای ما سرشار از فایده است، اگر درست و به اندازه باشد! پوست کودکان، لطیف و بسیار حساس است و در شش ماه ابتدایی زندگی هم آنقدر ملانین تولید نمی‌کند که بتواند در مقابل اشعه‌ی ماورابنفش از خود محافظت کند. این بدان معناست که پوست کودک شما نه‌تنها هرگز برنزه نمی‌شود، بلکه به‌راحتی می‌سوزد و آسیب می‌بیند؛ بنابراین باید از کودکتان – دستکم تا شش‌ماهگی – دربرابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید. بعد از آن می‌توانید کم‌کم کودک را به آفتاب عادت دهید؛ مثلا روزی چند دقیقه زیر نور خورشید با کودکتان بازی کنید و به‌مرور این مدت را افزایش دهید.

از روزهای تابستان لذت ببرید!

معمولا کسی زیاد دوست ندارد در روزهای دل‌انگیز تابستان تمام وقتش را در خانه بماند. اما جای نگرانی نیست؛ تنها با چند ترفند ساده می‌توان در برابر آفتاب تند تابستان از کودکان محافظت کرد. به هر جا که می‌روید: استخر و کنار دریا، پارک و کوهپیمایی یا حتی پرسه در حیاط و باغچه خانه، کافیست این فرمول ساده را از یاد نبرید: استفاده از کلاه آفتابگیر بزرگ به علاوه تجدید کرم ضد آفتاب در میانه روز مساویست با یک روز خوش آفتابی.

کلاه‌ها و لباس‌های مخصوص آفتاب

یکی از پارچه‌های مناسب برای لباس کودک، پارچه‌ نخی با بافت ریز است، پارچه‌ای که هم نرم است و هم باعث حساسیت پوستی نمی‌شود. فراموش نکنید همیشه کنار دریا یا استخر چند پیراهن یدکی برای کودکتان همراه داشته باشید چون اشعه خورشید به پارچه‌ها‌ی نم‌دار بسیار راحت‌تر نفوذ می‌کند تا پارچه‌ها‌ی خشک. ضمنا کلاه هم بسیار مهم است. قبل از استفاده از کلاه حتما از تنگ نبودن آن اطمینان حاصل کنید، چرا که سر بچه‌ها به راحتی عرق‌سوز می‌شود. کلاه‌ باید صورت، گوش‌ها و گردن کودک را به خوبی بپوشاند.

کرم‌های ضد آفتاب

در دنیا هزاران کرم ضد آفتاب متنوع وجود دارد. البته بسیاری از مردم هم با ترکیبات طبیعی و خانگی به جنگ آفتاب می‌روند. بهترین کرم‌های ضد آفتاب آن‌هایی هستند که با دارا بودن ترکیباتی ویژه، از فاکتورهای بالای مقاوم نسبت به آفتاب (SPF) بهره‌مندند. بهتر است برای بچه‌ها کرم ضد آفتابی بخرید که ضد آب هم باشد، چون این گروه از کرم‌ها نسبت به پوست ملایم‌ترند. علاوه بر این بچه‌ها عموما پوستی لطیف و حساس دارند و بنابراین کرم ضد آفتاب مناسب برای آن‌ها باید از SPF بالاتری برخوردار باشد.

برای بعضی از نقاط حساس‌تر پوست کودک، مثلا بینی، بهتر است از قوی‌ترین نوع کرم ضد آفتاب استفاده شود. بد نیست همیشه این کرم‌ها را همراه داشته باشید تا به جای غافلگیر شدن با اشعه تند و تیز آفتاب در خیابان یا هنگام گردش و خرید، به سرعت از این کرم‌ها برای کودکتان استفاده کنید. البته یادتان نرود که همیشه پیش از استفاده از این کرم باید مقدار کمی از آن‌ها را روی بخشی از پوست تست کنید تا از حساسیت نداشتن کودک به آن‌ها مطمئن شوید. در ضمن بهتر است که نیم ساعت قبل از ترک خانه، حتما از کرم استفاده کنید. از آنجایی که بچه‌ها اغلب زیاد دوست ندارند دائم تمام بدن‌شان را با کرم‌ها و لوسیون‌های جورواجور چرب کنید، بنابراین این روند را به یک بازی و شوخی روزانه تبدیل کنید تا کودک راحت‌تر این اجازه را به شما بدهد. باید چند ساعت بعد از استفاده اولیه، کرم را دوباره تجدید کنید؛ به هر حال هیچ کرمی قرار نیست تمام طول روز روی پوست بماند. اگر با کودکتان کنار دریا رفتید فراموش نکنید که قبل از شستن و پاک کردن کامل نمک‌های کریستالی از روی پوست او، نباید کرم را تجدید کنید. نمک‌های کریستالی نور خورشید را منعکس می‌کنند و بدتر باعث آفتاب سوختگی و التهاب می‌شوند.

کرم‌های ضد آفتاب

هر جا که می‌روید، کودک باید آفتابگیر داشته باشد. یادتان نرود که خورشید در آسمان مدام در حال حرکت است، بنابراین باید مدام جای آفتابگیر یا چتر آفتاب‌تان را عوض کنید تا کودک همواره در سایه باشد. حتی در سایه هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چون سنگ‌ها، فلزات، ماسه‌ها، آب و بسیاری عناصر دیگر می‌توانند نور خورشید را منعکس کنند و به پوست کودک شما آسیب بزنند. به طور کلی همیشه بهترین راه مقابله با اشعه‌های تند و تیز چیزی نیست جز دوری از آفتاب داغ و طولانی مدت.

نظر دهید