آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

قصه‌گویی برای کودکان

telling-story

داستان گفتن برای کودکان یک چیز است و از روی کتاب این داستان‌ها را برای بچه‌ها خواندن یک چیز دیگر. یاد گرفتن روش‌های درست خواندن داستان برای کودکان مهارت مهمیست که می‌تواند باعث رشد ذهنی و بهتر در کودکان شود. بچه‌ها از شنیدن صدا و اداهای شما هیجان‌زده می‌شوند و بنا بر لحن خاص شما، به آرامش و رضایت و شادی می‌رسند. داستان خواندن فرصت مناسبی برای گذراندن وقت با کودک و با هم بودن است؛ و البته که تمام خنده‌ها و نوازش‌هایی که با داستانگویی همراه می‌شوند، منجر به یادگیری راحت‌تر کلمات جدید برای بچه‌ها شده و باعث می‌شود کلمات بسیار ساده‌تر به خاطر سپرده شوند. لحن شما موقع خواندن داستان و صداهایی که از خودتان در می‌آورید حروف و کلمات و هجاها و آواها را به کودک می‌آموزد و در قدم‌های بعدی یادگیری روخوانی را برای خود کودک هم ساده‌تر و شیرین‌تر می‌کند. بنابراین تا می‌توانید برای بچه‌ها قصه بگویید.

حرکات از کلمات قوی‌تر عمل می‌کنند.

در حال حاضر و تا وقتی که کودک شما هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارد، کلمات توی کتاب‌ها برای بچه‌ها فقط یک مشت شکل به هم ریخته و نامفهوم‌اند. بنابراین قبل از اینکه یاد بگیرند هر کلمه‌ای چطور خوانده می‌شود باید معنای کلمات را یاد بگیرند. نشان دادن و حفظ کردن بعضی از کلمات کتاب‌های کودک یک مهارت پیش‌خوانی جذاب برای بچه‌هاست. اما راه ساده‌تر برای یاد گرفتن کلمات و حفظ کردن معنی آن‌ها، استفاده از حرکات و اداهای مختلف است. بنابراین کتابی را انتخاب کنید که پر از تصویرسازی‌های آشنایی مثل تصاویر گربه‌ها و پرنده‌هاست؛ چیزهایی که کودک اسم آن‌ها را راحت‌تر به ذهن خواهد سپرد. تکرار صداهایی مثل “پیتیکو پیتیکو”، “میومیو” و “بنگ‌بنگ” می‌تواند هر دوی شما را حسابی بخنداند. این صداها و آواها را به تصاویر اضافه کنید، به این ترتیب کودک به راحتی یاد می‌گیرد که مثلا صدای گربه چیست و گربه در کدام صفحه کتاب است و چه اسم و شکلی دارد. با این روش، بسیار زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید می‌بینید که کوچولوی شما دارد کتاب را ورق می‌زند و برای هر صفحه یک قصه در می‌آورد و صداها را هم تقلید می‌کند.

با کلمات هم قافیه و شعرها بازی کنید.

کلمات هم قافیه، شعرها و ترانه‌های کودکانه نه تنها باعث شکوفایی بیشتر خیال‌پردازی‌ و خلاقیت می‌شوند، بلکه باعث می‌شوند کودکان با لذت و هیجان بیشتری به شما گوش کنند. کارهای هم زمانی مثل آواز خواندن و دست زدن برای تقویت حافظه و بهبود مهارت همراهی کردن آن‌ها با شما بسیار موثر است. چند بار این کارها را با کودک تکرار و تمرین کنید تا ببینید کودک چطور به راحتی همه شعرها را از حفظ برایتان می‌خواند. این مهارت بعدها و هنگام یادگیری روخوانی بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه بر این، شیوه‌های پر از شعر و ترانه و آواز کودک را سرگرم می‌کنند و برای او حکم بازی و شیطنت را دارند. بد نیست اگر می‌توانید شعر و ترانه‌خوانی با کودکان را به بخشی از کارهای روزمره خود تبدیل کنید؛ این کارها هر چقدر لذت بیشتری به بچه‌ها هدیه دهد، به ساده‌تر یاد گرفتن چیزها هم کمک بیشتری می‌کند.

حرف بزنید.

هر چقدر بچه‌ها ارتباط بهتری با کلمات برقرار کنند، بخش بامزه‌تر و خلاق‌تری از شخصیت خودشان را به شما نشان خواهند داد. بیشتر بچه‌ها به محض اینکه یاد می‌گیرند حرف بزنند، شروع به صحبت با اسباب‌بازی‌ها، دوستان و آشناها و خلاصه هر کسی می‌کنند که به حرف‌هایشان گوش می‌دهد. بچه‌ها مثل یک اسفنج کوچک، تمام اطلاعات و شنیده‌های اطراف را جذب می‌کنند و با اشتیاق برای یاد گرفتن چیزهای جدید به سراغ شما می‌آیند.

غذاهایی برای فکر کردن

یادگیری بهتر خواندن هم درست مثل هر توانایی دیگری، به تغذیه مناسب و صحیح نیاز دارد. غذاهایی سرشار از آهن مثل گوشت قرمز، ماهی قزل‌آلا، کلم بروکلی و تخم‌مرغ باعث رشد بهتر و کمک به پرورش حافظه و ذهن می‌شود.

نظر دهید