آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

5 راهکار ساده برای بالا بردن مقاومت بدن کودکان

کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و به دلیل کنجکاوی‌های کودکانه و تماس با محیط‌های آلوده بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند. با این حال، روش‌های ساده‌ای وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها مقاومت بدن کودکان خود را نسبت به عوامل بیماری‌زا مقاوم کنید. برخی از راه‌های افزایش مقاومت بدن کودکان در این مطلب توضیح داده شده است.

کودکتان را تشویق به خوردن میوه و سبزی کنید

معمولا پدر و مادرها‌ فکر می‌کنند که بچه‌ها خوردن میوه و سبزی را دوست ندارند، در حالی که این موضوع درست نیست. در واقع کودکتان سعی می‌کند از رفتار شما تقلید کند، پس بهترین راه برای تشویق آن‌ها این است که به خوردن میوه و سبزی علاقه نشان دهید. میوه‌هایی مثل هویج، توت‌فرنگی و پرتقال حاوی مواد مغذی مثل ویتامین ث و کاروتنوئید هستند و می‌توانند سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت کنند و مقاومت بدن کودکان را افزایش دهند. این مواد مغذی تعداد گلبول‌های سفید مبارز را افزایش داده و از بیماری‌زایی ویروس‌ها و باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. یک راهکار دیگر برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکتان این است که در کنار خوردن میوه و سبزی، نوشیدن شیر غنی شده مخصوص خردسالان را نیز در برنامه غذایی روزانه او قرار دهید. یکی از پودر شیرهای غنی شده برای خردسالان، آپتاکید است که می‌توانید به راحتی آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید. آپتاکید به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده روزانه دو لیوان از آن، بخش اعظمی از نیازهای تغذیه‌ای کودک خود را تأمین کرده و به تقویت هر چه بیشتر سیستم ایمنی او کمک نمایید.

زمان خواب کودکتان را تنظیم کنید

بیشتر کودکان با کمبود خواب مواجه‌اند. اما خواب کافی علاوه بر این که خستگی‌های روزمره کودک شما را برطرف می‌کند برای رشد و تقویت سیستم ایمنی او نیز ضروری است و مقاومت بدن کودکان را افزایش می‌دهد. معمولا نوزادان به 18 ساعت خواب، کودکان تازه به‌راه افتاده 13-12 ساعت خواب و بچه‌های پیش دبستانی به 10 ساعت خواب در روز احتیاج دارند. اگر کودکتان در طول روز نمی‌خوابد، بهتر است شب‌ها زود‌تر به رختخواب برود.

خانوادگی ورزش کنید

ورزش کردن می‌تواند برای کودکتان مفید باشد و سیستم ایمنی بدن او را تقویت کند. بهترین راه برای تشویق کودکتان به ورزش کردن این است که الگوی خوبی برای او باشید و همراه با او ورزش کنید. شما می‌توانید فعالیت‌های سرگرم کننده خانوادگی مثل دوچرخه سواری، پیاده روی، اسکیت، بسکتبال و تنیس را در برنامه خود قرار دهید.

به خاطر سلامت کودکتان سیگار نکشید

شما حتما درباره مضرات سیگار اطلاعاتی دارید. اما باید بدانید که چون کودک شما سریع‌تر نفس می‌کشد، نسبت به شما در برابر خطرات ناشی از دود سیگار حساس‌تر است. پس سعی کنید کنار کودکتان سیگار نکشید.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید