آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

به کودکان اسهالی چه غذایی بدهیم؟

Untitled-1

غذا‌های مناسب برای کودکان اسهالی 

اگر کودکتان دچار اسهال شده است بهتر است بدانید که اسهال معمولا بیشتر از یک هفته طول نمی‌کشد، در حقیقت در این مدت، سیستم ایمنی کودکان اسهالی تلاش می‌کند بدن را از شر میکروب‌ها رها کند. اغلب اسهال با تب، تهوع، استفراغ، شکم درد و کم آبی بدن همراه است. اسهال بین کودکان بسیار شایع است و تقریبا همه کودکان دچار اسهال می‌شوند. ابتلا به عفونت، عدم تحمل غذا، وجود انگل، مصرف آنتی بیوتیک و حتی نوشیدن بیش از حد آبمیوه برخی از علل بروز اسهال در کودکان هستند. معمولا اسهال کودکان خفیف است و با چند روز مراقبت خانگی درمان می‌شود. غذاها و نوشیدنی‌هایی که به کودکان اسهالی می‌دهید، تاثیر زیادی روی سلامتی آن‌ها دارد به همین دلیل در این مطلب، مواد غذایی مناسب برای کودکان اسهالی توضیح داده شده است.

غذاهایی که باید به کودکان اسهالی بدهیم.

یکی از رژیم‌های غذایی که در گذشته برای کودکان اسهالی پیشنهاد می‌شد، رژیم غذایی برات ( BRAT ) بود. این رژیم غذایی به موز، برنج، سیب و نان تست اشاره دارد و اسم آن از حرف اول نام لاتین این مواد غذایی گرفته شده است. خوردن خوراکی‌های تکراری و معمولی برای کودکان اسهالی کسل کننده است و همه نیازهای غذایی بدن کودک را هم تأمین نمی‌کند. هیچ نیازی نیست که رژیم غذایی کودکان اسهالی به این مواد غذایی محدود شود، مگر با تجویز و تشخیص پزشک. مادامی که اسهال کودکتان با استفراغ و خطر بی‌آبی بدن همراه نیست، کافیست تنها برخی تغییرات کوچک در رژیم غذایی کودکان اسهالی اعمال شود. رژیم غذایی مناسب می‌تواند طول دوره اسهال را کم کرده و به کودکان اسهالی کمک کند که مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.

مادامی که کودکتان اسهال دارد باید:

  • به جای ۳ وعده غذای مفصل، چند وعده غذای کوچک در طول روز بخورد.
  • خوراکی‌های حاوی نمک مثل چوب شور و سوپ بخورد.

در زیر لیستی از غذاهایی که برای کودکان اسهالی مناسب است آورده‌ایم:

  • ماهی، مرغ، گوشت گاو و بوقلمون پخته یا کباب شده
  • تخم مرغ پخته
  • موز و سیب
  • نان با آرد سفید تصفیه شده و نان سوخاری
  • ماکارونی و برنج
  • نشاسته و غلات صبحانه
  • بیسکوییت ساده بدون شکلات و کرم
  • پوره سیب زمینی بدون کره

در اثر اسهال، بخشی از الکترولیت و مواد معدنی بدن کودکتان از دست می‌رود. بنابراین برای جذب الکترولیت، مخصوصا وقتی اسهال با استفراغ همراه است و کودکتان نمی‌تواند از طریق غذا مواد مغذی بدن را تامین کند، به او آب یا او آر اس دهید. تلاش کنید کودکتان هر ۱۰ دقیقه یک جرعه بزرگ بنوشد. نوشابه بدون گاز، آب سیب، سوپ و آبگوشت به جلوگیری از دهیدراته شدن بدن کودکان اسهالی کمک کرده و او را آرام می‌کند.

غذاهایی که باید از آن‌ها پرهیز کنیم.

اصلی‌ترین غذاهایی که باید در رژیم غذایی کودکان اسهالی از آن‌ها اجتناب کنید عبارتند از شیر، فرآورده‌های لبنی و غذاهای پرچرب. حتی اگر تخلیه مدفوع به حالت طبیعی برگشت، حداقل سه تا چهار روز صبر کنید سپس فرآورده‌های لبنی را به برنامه غذایی کودکتان اضافه کنید. دیگر غذاهایی که بلافاصله پس از شروع اسهال باید از مصرف آن‌ها اجتناب کرد عبارتند از مرکبات خام، سبزیجات خام و نوشیدنی و غذاهای خیلی سرد.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید