آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

۷ خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک

خوراکی های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک

سیستم ایمنی بدن کودک وظیفه محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها و میکروب‌ها را بر عهده دارد. برای اینکه سیستم ایمنی بدن کودک بتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد باید رژیم غذایی کودک سرشار از مواد مغذی، انواع ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان باشد. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. در این مطلب برخی از خوراکی‌ها و تاثیر آن‌ها روی تقویت سیستم ایمنی بدن کودک را بررسی کرده‌ایم:

سیر

سیر با تحریک سلول‌های سیستم ایمنی بدن کودک، تولید آنتی بادی در بدن را افزایش می‌دهد. آنتی بادی نوعی پروتئین خونی است که در سیستم ایمنی بدن تولید شده و به عوامل خارجی مثل باکتری و ویروس حمله می‌کند. ترکیبات سولفوری موجود در سیر، خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند. خواص آنتی اکسیدانی در کنار خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی سیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود.

انواع توت

توت‌ها علاوه بر اینکه از بهترین منابع آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی هستند، حاوی مقادیر بالای ویتامین A و ویتامین C نیز هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک ضروری‌اند.

سبزیجات با برگ سبز

از سبزیجاتی که در این دسته قرار می‌گیرند می‌توان به کاهو، کرفس، کلم‌ پیچ، اسفناج، کاسنی، برگ چغندر، کلم بروکلی و انواع سبزی خوردن (جعفری و گشنیز) اشاره نمود. این سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک هستند.

خوراکی‌های سرشار از آهن

فقر آهن در رژیم غذایی به کم‌خونی و ضعف سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود. بنابراین باید رژیم غذایی کودک سرشار از آهن باشد. خوراکی‌های سرشار از آهن عبارتند از گوشت، مرغ، ماهی، میگو، حبوبات، آجیل، انواع کلم و میوه خشک شده.
با مصرف خوراکی‌های حاوی ویتامین C‌ مانند لیمو می‌توان جذب آهن موجود در غذا را افزایش داد.
مواد خوراکی سرشار از پروبیوتیک
به باکتری‌های مفید درون روده پروبیوتیک می‌گویند. غذاهایی که سرشار از پروبیوتیک هستند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کنند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که پروبیوتیک می‌تواند تا ۴۲ درصد خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد. ماست، کفیر، دوغ، کلم ترش و ترشی از منابع اصلی پروبیوتیک هستند.

تخمه و آجیل

آجیل‌ها سرشار از سلنیوم، مس، ویتامین E، روی و دیگر مواد مغذی هستند. همه این مواد مغذی در حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن کودک نقش دارند. علاوه بر این آجیل‌ها از منابع فیبر، آنتی اکسیدان و چربی‌های مفید هستند.
تاثیر پودر شیر غنی شده آپتاکید روی سیستم ایمنی بدن کودک
همانطور که در بالا اشاره شد آهن یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. از طرف دیگر مصرف پره بیوتیک به رشد و تقویت باکتری‌های مفید درون روده کمک می‌کند که خاصیت ضد التهابی این ترکیبات موجب افزایش سلامت دستگاه گوارش و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود. علاوه بر این اسیدهای چرب امگا۳ از چربی‌های ضروری بدن هستند که به کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می‌کنند. با توجه به اهمیت بالای آهن، پره بیوتیک و اسیدهای چرب امگا۳ در رژیم غذایی کودک، ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که می‌تواند تا حد زیادی نیاز روزانه بدن کودک به این مواد را تامین کند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید