آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

ضعف و خستگی در کودک چه دلایلی دارد؟

دلایل ایجاد حس ضعف و خستگی در کودک

با توجه به جنب و جوش بالای کودکان، احساس ضعف و خستگی در آن‌ها طبیعی است که معمولا با استراحت کردن، چرت زدن و خوابیدن رفع می‌شود. ولی اگر با وجود خواب کافی، ضعف و خستگی در کودک باقی بماند، نشان دهنده اختلال در سلامت کودک است. در این صورت باید با پیدا کردن علت اصلی این مشکل، روش درمانی مناسبی انتخاب کرد. در این مطلب در مورد علل ضعف و خستگی در کودک و راهکارهایی برای درمان آن، صحبت می‌کنیم.

علت ضعف و خستگی در کودک

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب ضعف و خستگی در کودک می‌شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم خونی
  • کم تحرکی
  • تغذیه نامناسب
  • کم کاری تیروئید
  • کمبود خواب
  • افسردگی

همین‌طور که ملاحظه می‌کنید ضعف و خستگی در کودک علل مختلفی دارد، به همین دلیل یافتن علت اصلی آن کار دشواری است. در ادامه به شرح هر یک از این موارد پرداخته‌ایم:

کم خونی

به کمبود گلبول‌های قرمز خون که وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارند، کم خونی گفته می‌شود. کمبود ذخایر کافی آهن در خون منجر به کم خونی می‌شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی کودک سرشار از آهن باشد. به این منظور می‌توانید جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره (مانند جعفری و اسفناج)، حبوبات و غلات صبحانه غنی شده با آهن را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. پودر شیر غنی شده آپتاکید نیز حاوی آهن است و می‌تواند بخشی از آهن مورد نیاز بدن کودک را تأمین کند.

کم تحرکی

کم تحرکی باعث ایجاد ضعف و خستگی در کودک می‌شود. امروزه کودکان بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند و با بازی‌های کامپیوتری سرگرم می‌شوند. کمبود حرکت فیزیکی منجر به چاقی مفرط نیز می‌شود که ضعف و خستگی بیشتری را در پی دارد.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی کودک باعث ضعف و خستگی می‌شود. برای رشد فیزیکی مناسب باید رژیم غذایی کودک حاوی پروتئین، کلسیم، آهن، ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، روی و غیره باشد. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی آهن، کلسیم، امگا ۳، ویتامین D و پره بیوتیک است. بنابراین برای تامین بخش اعظمی از این مواد مغذی که جذب آن‌ها از طریق مصرف غذا و خوراکی‌های روزانه بسیار پایین است می‌توان از پودر شیر غنی شده آپتاکید در رژیم غذایی کودک استفاده کرد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یکی دیگر از اختلالاتی است که می‌تواند منجر به ضعف و خستگی در کودک شود. با یک آزمایش خون ساده می‌توان کم کاری تیروئید را تشخیص داد.

کمبود خواب

معمولاً کودکان در بیشتر ساعات روز، مشغول فعالیت و بازی کردن هستند و در اغلب موارد هم شب‌ها خیلی دیر می‌خوابند. نداشتن استراحت کافی در طی روز و فعالیت زیاد کودک منجر به کمبود خواب می‌شود که خود باعث ایجاد ضعف و خستگی در کودک خواهد شد.

افسردگی

یکی دیگر از دلایل خستگی در کودکان افسردگی است. اگر فرزندتان همیشه ناراحت است و از بودن در کنار دوستان، خانواده و انجام کارهای جدید و پرهیجان لذت نمی‌برد، بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

درمان ضعف و خستگی در کودک

  • برای درمان ضعف و خستگی در کودک باید پیش از هر چیزی از خواب کافی و راحت او مطمئن شوید. هنگام خوابیدن کودک، خر و پف کردن و دیگر اختلالات مربوط به خواب را بررسی کنید.
  • از رژیم غذایی کودک و دریافت همه گروه‌های غذایی، مواد مغذی و ویتامین‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • در مورد مشکلات احتمالی در مدرسه و ارتباط با دوستان از کودک خود بپرسید و مطمئن شوید از مشکلات روحی رنج نمی‌برد.
  • اگر تصحیح الگوی خواب و تغذیه مناسب در درمان این مشکل کارساز نبود، برای بررسی‌های دقیق‌تر و یافتن علت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید