آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

اثرات آلودگی هوا روی سلامت کودکان

88

آلودگی هوا چه تاثیری بر سلامت کودکان دارد؟

با افزایش آلودگی هوا در شهرها، نادیده گرفتن تاثیرات آن روی سلامتی به ویژه سلامت کودکانمان غیر ممکن است. سیستم ایمنی و ریه کودکمان هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و قرار گرفتن او در معرض آلودگی هوا می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی در بزرگسالی شود، به همین دلیل تاثیر آلودگی هوا روی سلامت کودکان یک مسئله حائز اهمیت است. یکی از دلایلی که باعث می‌شود آلودگی هوا روی سلامت کودکان بیشتر از بزرگسالان تاثیر بگذارد این است که سیستم ایمنی بدن کودکان هنوز مقاوم نشده است و از طرفی کودکان زمان زیادی را بیرون از خانه که غلظت آلودگی‌ها بیشتر است، می‌گذرانند.

در اثر آلودگی هوا، چه بیماری‌هایی سلامت کودکمان را تهدید می‌کند؟

مدت‌ها تصور می‌شد تاثیر آلودگی هوا روی سلامت کودکان تنها به صورت تشدید جزئی بیماری‌های حاد است، ولی امروزه مطالعات نشان داده‌اند که آلودگی هوا به ویژه آلودگی ناشی از ترافیک، با افزایش آسم و اتوپی ارتباط مستقیم دارد. منظور از اتوپی، افزایش حساسیت به علت عوامل ارثی و آلرژی خانوادگی است که شامل بیماری‌هایی از قبیل تب یونجه، آسم، کهیر، اگزما و غیره می‌شود. مطالعات دیگری با بررسی تاثیر ذرات معلق هوا روی سلامت کودکان نشان داده‌اند که با کاهش ذرات معلق هوا، میزان برونشیت و سرفه‌های مزمن در کودکان کاهش می‌یابد. به طور کلی شواهد و مدارک مبنی بر تاثیر آلودگی هوا روی سلامت کودکان در حال رشد است.

سرفه و ترشحات زیاد بینی از مشکلاتی هستند که کودکان به خصوص در سنین مدرسه در اثر آلودگی هوا به آن مبتلا می‌شوند. این مشکلات می‌توانند منجر به آسم برونشیال (خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس در اثر التهاب مسیرهای تنفسی) در بزرگسالی شوند. کاهش تدریجی تمرکز و عدم رشد فیزیکی و مغزی، از دیگر تاثیرات آلودگی هوا روی سلامت کودکان است.

نقش ما پدر و مادرها در کاهش تاثیر آلودگی بر روی سلامت کودکمان چیست؟

  • برای حفظ سلامت کودکان هنگامی که شاخص آلودگی هوا (AQI) بالاست، از تهویه مناسب هوا استفاده کنید.
  • در صورت بیرون رفتن در هوا با آلودگی شدید، برای خود و کودکتان از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنید.
  • در روزهایی که آلودگی هوا بالاست، از فعالیت و بازی با کودکان در فضای باز بپرهیزید.
  • اگر می‌خواهید با فرزندتان به بیرون از منزل بروید، بهتر است این کار را در اول صبح که سطح آلودگی هوا پایین است، انجام دهید.
  • تا حد ممکن از معابر پر ترافیک عبور نکنید.
  • وقتی شاخص کیفیت هوا بیشتر از ۱۵۱ است، از بیرون بردن کودکان بپرهیزید.
  • دقت کنید در روزهایی که دمای هوا بالای ۳۲ درجه سانتیگراد است و باد نمی‌وزد، اغلب سطح آلودگی هوا در بعد از ظهر در اوج خود قرار می‌گیرد.
  • گیاهان خانگی به تصفیه هوای داخل خانه و حفظ سلامت کودکان کمک می‌کنند.
  • از سیگار کشیدن در نزدیکی کودکان بپرهیزید.

با مصرف پودر شیر غنی شده آپتاکید، کودکمان را در برابر آلودگی‌ها مقاوم کنیم

اگر سیستم ایمنی بدن کودکمان را تقویت کنیم می‌توانیم مقاومت او را در برابر آلودگی‌های محیط از جمله آلودگی هوا بیشتر کنیم. پره بیوتیک موجود در پودر شیر غنی شده آپتاکید، به رشد باکتری‌های مفید روده کمک کرده و منجر به رشد پروبیوتیک‌ها در سیستم گوارش کودکان می‌شود. به طور کلی مصرف ترکیبات حاوی پره بیوتیک و پروبیوتیک با خاصیت ضد التهابی موجب تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت کودکان می‌شود.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید