آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

آیا تغذیه کودکان تأثیری در کاهش خطرات آلودگی هوا دارد؟

تاثیر تغذیه کودکان در کاهش خطرات آلودگی هوا

آلودگی هوا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های التهابی مانند آسم، اگزما و عفونت‌های تنفسی در کودکان شود. جالب است بدانید که می‌توان از طریق تغذیه کودکان علائم مربوط به آسم را در آن‌ها کاهش داد. برای مثال کلم‌ها حاوی ترکیباتی هستند که التهاب ناشی از آلودگی هوا را کاهش می‌دهند. خوردن کلم بروکلی نیز به سم‌زدایی بدن و خارج کردن آلودگی‌های ناشی از بنزن کمک می‌کند. به این ترتیب تغذیه کودکان می‌تواند آن‌ها را در برابر تاثیرات منفی آلودگی هوا که به تشدید واکنش‌های التهابی منجر می‌شود، محافظت کند. در این مطلب به نکاتی اشاره کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها در تغذیه کودکان می‌توانیم خطرات ناشی از آلودگی هوا را بر روی سلامت آن‌ها کاهش دهیم.

خاصیت ضد التهابی اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ که در روغن ماهی موجود هستند خواص فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در تغذیه کودکان به سلامت کودک و جلوگیری از خطرات ناشی از آلودگی هوا کمک می‌کند. از فواید اسیدهای چرب امگا ۳ در تغذیه کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اسیدهای چرب امگا ۳ دارای خواص ضد التهابی هستند و می‌توانند احتمال ابتلا به آسم را کاهش دهند.
  • اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین E به کاهش التهاب تنفسی و افزایش کارکرد آنتی اکسیدان‌ها در بدن کمک می‌کنند.
  • اسیدهای چرب امگا ۳ از بدن در برابر آلودگی ذرات معلق دفاع می‌کند.
  • اسید چرب امگا ۳ می‌تواند عملکرد قلب را بهبود بخشیده و تغییرات ضربان قلب (HRV) که در اثر آلودگی ذرات معلق ایجاد می‌شود را کاهش دهد.
  • ترکیبات حاوی امگا ۳ از اثرات منفی آلودگی هوا بر روی بیماری قلبی عروقی جلوگیری می‌کند.

خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین‌های C و E

وجود ویتامین‌های C و E در تغذیه کودکان به تولید آنتی‌اکسیدان در بدن کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد (مولکول‌هایی با فعالیت شیمیایی بالا) محافظت می‌کنند. سولفورفان نیز یک ترکیب آنتی اکسیدانی است که با افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدان در سلول‌های مسیر هوایی، واکنش‌های آلرژیک ناشی از آلودگی ذرات معلق را کاهش می‌دهد. کلم بروکلی منبع غنی ترکیب آنتی اکسیدانی سولفورفان است.

کمبود ویتامین D در اثر آلودگی هوا

در بدن هر فرد از طریق تابش نور خورشید به پوست ویتامین D تولید می‌شود. البته برای تولید ویتامین D باید خورشید با شدت خاصی به پوست بتابد، برای مثال تابش ضعیف خورشید از میان ابرها در فصل زمستان در تولید ویتامین D چندان موثر نیست.

آلودگی هوا نیز مانند وجود ابر، شدت تابش نور خورشید به پوست را کاهش می‌دهد. آلودگی هوا مانند آئروسل‌ها (قطرات بسیار ریز مایع یا جامد) و گاز اوزون با کاهش شدت نور خورشید، موجب کمبود ویتامین D در افراد می‌شود. با توجه به اهمیت ویتامین D در سلامت کودکان و تاثیر بسزای آن در جذب کلسیم، باید تغذیه کودکان به خصوص در مناطقی که آلودگی هوا بالاست حاوی ویتامین D باشد. منابع غذایی حاوی ویتامین D بسیار محدود هستند و از این قبیل می‌توان به ماهی، میگو، قارچ و زرده تخم مرغ اشاره کرد.

آیا ترکیب خاص پودر شیر غنی شده آپتاکید در کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا در کودکان موثر است؟

با توجه به مطالبی که توضیح دادیم، امگا ۳ و ویتامین D از مهم‌ترین موادی هستند که وجود آن‌ها در تغذیه کودکان به کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا کمک می‌کند. ماهی از مهم‌ترین منابع غذایی حاوی امگا ۳ و ویتامین D است که متاسفانه هم حضور آن در سبد غذایی ایرانیان بسیار کمرنگ است و هم اغلب کودکان از خوردن آن امتناع می‌کنند. به همین منظور در ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D در نظر گرفته شده است تا بخش اعظمی از نیاز بدن کودک به این مواد را تامین کند. علاوه بر این پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است. پره بیوتیک خاصیت ضد التهابی دارد و به افزایش سلامت دستگاه گوارش و کاهش بیماری‌های التهابی در کودکان کمک می‌کند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید