آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

پرسش‌های متداول

ویتامین دی

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسیم جذب شده نقش زیادی در استخوان‌سازی دارد. به همین دلیل ویتامین D یکی از فاکتورهای اساسی در رشد مناسب کودکان است. مشکل اصلی این است که ویتامین D‌ به طور طبیعی در غذاهای معدودی مانند ماهی وجود دارد. با توجه به اینکه سرانه مصرف ماهی میان خانواده‌های ایرانی پایین است و کودکان نیز معمولا در خوردن ماهی بهانه‌گیری می‌کنند، دقت کنید که کودک شما حتما به اندازه کافی ویتامین D دریافت کند، زیرا علاوه بر اینکه به جذب کلسیم کمک می‌کند، روی رشد سلول‌ها و عملکرد عصبی عضلانی تأثیر گذاشته و سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند.

کودکان با کمبود ویتامین D شدید، در معرض خطر ضعف استخوان و بیماری‌هایی مانند راشیتیسم قرار دارند. ویتامین D علاوه بر ساختن استخوان‌های قوی در کودکان به حفظ و حمایت از استخوان‌ها در طول زندگی نیز کمک می‌کند. با توجه به اینکه پودر شیر آپتاکید با آهن، کلسیم، ویتامین D، پره‌بیوتیک و امگا ۳ غنی شده است می‌تواند به تأمین نیازهای غذایی روزانه کودک شما کمک کند.

بیماری گوارشی

تاثیر بیماری‌های روده بر روی اختلالات خلقی مانند پرخاشگری و افسردگی تایید شده است که بیشتر این اختلالات به دلیل به هم خوردن تعادل هورمون‌ها در بدن است. تحقیقات نشان داده‌اند که تعادل هورمونی به مجموعه‌ای از عوامل بستگی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها باکتری‌های مفید موجود در روده است. سلامت روده نیز به جذب و سوخت و ساز صحیح مواد مغذی موجود در غذا کمک می‌کند. جذب صحیح مواد مغذی با حمایت از عملکرد پیام رسان‌های عصبی به تعادل هورمونی منجر می‌شود. تولید هورمون‌هایی مانند سروتونین به کنترل وضعیت روحی و کاهش استرس کمک می‌کند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است که به رشد باکتری‌های مفید درون روده و حفظ تعادل میکروبیوتای روده کمک می‌کند که از این طریق با حفظ سلامت روده می‌توان اختلالات خلقی در کودکان را کاهش داد.

پره بیوتیک

کودکان برای حفظ تعادل سیستم گوارش، برقراری تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر روده و ثبات میکروبیوتای روده، به سطح مناسبی از پروبیوتیک‌ها در روده نیاز دارند. منظور از میکروبیوتای روده میکروارگانیسم‌هایی است که در سیستم گوارش کودک وجود دارند، همراه با او تکامل می‌یابند و وظایف زیادی از جمله کمک به هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی کودک را بر عهده دارند. پره بیوتیک غذای اصلی باکتری‌های مفید روده است، بنابراین کمبود آن در رژیم غذایی کودک منجر به افت سطح پروبیوتیک در روده می‌شود.
مصرف مقادیر بالای پره بیوتیک فواید زیر را به دنبال دارد:
• تقویت سیستم ایمنی
• کاهش ابتلا به چاقی مفرط
• هضم بهتر غذا
• سلامت سیستم گوارش
• تعادل هورمون‌ها
• کاهش التهاب و واکنش‌های خودایمنی
• کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی
• تنظیم سطح کلسترول

سیستم گوارش

باکتری‌های مفید روده (پروبیوتیک) برای رشد و بقا از فیبر موجود در غذا تغذیه می‌کنند. پره بیوتیک یکی از این فیبرهاست. پروبیوتیک‌ها طی فرایند سوخت و ساز پس از مصرف پره بیوتیک موجود در غذا، اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه را تولید می‌کنند.
یکی از مزایای اسیدهای چرب کوتاه که بوتیریک اسید نیز نامیده می‌شوند، بهبود سلامت پوشش داخلی روده است. علاوه بر این بوتیریک اسید به تنظیم سطح الکترولیت‌ها در بدن شامل سدیم،‌ منیزیم، کلسیم و آب که برای هضم مناسب،‌ دفع صحیح و به موقع، جلوگیری از اسهال و پیشگیری از بروز سایر مشکلات گوارشی حائز اهمیت هستند، کمک می‌کند.
تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده یکی از عواملی است که در بهبود بیماری‌های التهابی روده و سندرم روده تحریک‌پذیر مفید است. گزارشی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک در روده می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات گوارشی کمک کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:
• اسهال (به خصوص پس از دریافت آنتی بیوتیک)
• عفونت‌های روده‌ای خاص و اختلالات مزمن مانند بیماری کرون و کولیت (ورم و التهاب روده)
• سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
• بیماری التهابی روده
• سندرم نشت روده
• ویروس کاندیدا

سیستم ایمنی قوی

مطالعات ثابت کرده است که مصرف غذاهای حاوی پره بیوتیک می‌تواند منجر به تغییرات مشخص و پایدار در ترکیب میکروبیوتای روده شود که این امر به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک با افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی و مواد معدنی موجود در غذاها موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. علاوه بر این پره بیوتیک با کاهش pH‌ روده مانع رشد پاتوژن‌ها یا باکتری‌های مضر می‌شود. مصرف پره بیوتیک در کودکان، تعداد دفعات مدفوع و قوام آن را بهبود می‌بخشد، سلامت کلی کودک را تقویت می‌کند و موجب کاهش خطر التهاب معدی روده‌ای، عفونت و علائم آلرژی می‌شود.
به طور کلی، مصرف پره بیوتیک در کودکان با جلوگیری یا درمان بیماری‌های زیر به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند:
• عفونت مجاری ادرار
• مشکلات گوارشی
• سرماخوردگی و آنفولانزا
• اختلالات شناختی

التهاب

واکنش‌های خود ایمنی و التهاب یکی از علل ریشه‌ای سایر بیماری‌هاست. پره بیوتیک با تنظیم سطح باکتری‌های مفید و مضر روده، محیطی سالم در روده ایجاد می‌کند. محیط سالم روده منجر به کاهش واکنش‌های خودایمنی شده و به بدن در سوخت‌و‌ساز مواد غذایی و چربی‌ها، تعدیل هورمون‌ها و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. بنابراین اگر کودکان به مصرف مواد غذایی حاوی پره بیوتیک و به طور کلی غذاهای سرشار از فیبر ترغیب شوند، در بزرگسالی کمتر در معرض کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌گیرند.

چاقی مفرط

مطالعات اخیر تاثیر مثبت پره بیوتیک در حفظ انرژی بدن، احساس سیری به موقع و جلوگیری از افزایش وزن را تایید کرده‌اند. در حقیقت مصرف انواع مواد غذایی حاوی فیبر با القای احساس سیری به جلوگیری از چاقی مفرط کمک می‌کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف مقادیر بالای پره بیوتیک با تاثیر روی سطح هورمون‌ها باعث کاهش سطح هورمون گرلین می‌شود. هورمون گرلین نقش اعلام گرسنگی به مغز را بر عهده دارد. بنابراین پودر شیر غنی شده آپتاکید در رژیم غذایی کودکانی که از چاقی مفرط رنج می‌برند نه تنها برای آن‌ها ضرری ندارد بلکه ترکیبات حاوی فیبر آن به تنظیم اشتهای کودک نیز کمک می‌کند.

استحکام استخوان کودک

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ در نشریه بریتانیایی Nutrition منتشر شد، نشان داد که پره بیوتیک جذب مواد معدنی در بدن را افزایش می‌دهد، به گونه‌ای که مصرف تنها ۸ گرم پره بیوتیک در روز تاثیر قابل توجهی در میزان کلسیم جذبی در بدن و افزایش تراکم استخوان دارد. منیزیم، آهن و کلسیم از مواد معدنی موجود در غذاها هستند که برای تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی، باید در غذای کودکان به اندازه کافی وجود داشته باشند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است و همان‌طور که اشاره شد پره بیوتیک به جذب بالای مواد معدنی موجود در غذاها از جمله کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

کودک پر انرژی

پروبیوتیک با تولید آنزیم‌های مختلف، ویتامین‌های گروه ب و ویتامین K می‌تواند به افزایش و حفظ انرژی در کودکان کمک کند. پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید درون روده هستند که برای رشد و بقا به پره بیوتیک نیاز دارند. از آن جایی که پره بیوتیک به طور طبیعی در بدن تولید نمی‌شود باید در رژیم غذایی کودکان موجود باشد. برای رفع این مشکل پودر شیر غنی شده آپتاکید تولید شده است که حاوی پره بیوتیک است.

سرماخوردگی

پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید در روده هستند که با افزایش توانایی گلبول‌های سفید در خوردن و کشتن ویروس‌ها که بیگانه‌خواری نامیده می‌شود، به تقویت سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کنند. به این ترتیب پروبیوتیک با تقویت سیستم ایمنی، منجر به مقاوم‌تر شدن بدن کودکان نسبت به انواع ویروس‌ها شامل ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود. با توجه به اینکه بدن برای تولید پروبیوتیک در روده به مقادیر کافی پره بیوتیک نیاز دارد، باید مواد غذایی حاوی پره بیوتیک را در برنامه غذایی کودک قرار داد.

بنیاد نمورس، ویژه رسانه بهداشتی کودکان گزارش کرده است که وزن کودک در سال اول تولد سه برابر می‌شود. کودک شما برای رسیدن به این وزن به انرژی بالایی نیاز دارد، در نتیجه طبیعی است تمایل او به میل غذا افزایش یابد. ولی بیماری‌های خاصی مانند التهاب روده، رفلکس معده، آلرژی نسبت به پروتئین شیر، عفونت و اختلالات ژنتیکی قلب می‌توانند اشتهای کودک را کم کنند و منجر به مشکلاتی در رشد کودک و رشد آهسته او شوند.

ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که بتواند سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت کند. پره‌بیوتیک موجود در شیر آپتاکید با خاصیت ضد التهابی موجب بهبود سلامت و تنظیم اشتها در کودکان می‌شود. علاوه بر این ترکیبات حاوی فیبر موجود در پودر شیر غنی شده آپتاکید به تنظیم اشتها در کودکان دچار چاقی مفرط کمک می‌کند.

کم خونی

برای تولید هموگلوبین در بدن، آهن یکی از مواد مغذی ضروری است. هموگلوبین جزء اصلی گلبول‌های قرمز است و وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارد. وقتی بدن به اندازه کافی آهن دریافت نکند گلبول‌های قرمز به اندازه کافی تولید نمی‌شوند، در نتیجه بافت‌ها و ارگان‌های بدن اکسیژن کافی برای رشد مناسب دریافت نمی‌کنند. کمبود آهن در کودکان به صورت کاهش ذخایر آهن تا کم خونی شدید ظاهر می‌شود. این کمبود می‌تواند منجر به تأخیر و نقص در رشد شناختی-رفتاری کودک شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا به خوردن منابع غذایی حاوی آهن مانند جگر، کلم بروکلی و حبوبات علاقه‌مند نیستند، ما در تولید پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌ایم نیاز روزانه کودک به آهن را تأمین نماییم شاید بتوانیم از تعداد افراد مبتلا به کم خونی در جامعه کم کنیم.

وقتی کودکان آهن کافی دریافت نکنند، نشانه‌های زیر در آن‌ها بروز می‌یابد:

  • رشد کُند
  • رنگ پریدگی
  • بی اشتهایی
  • بداخلاقی و پرخاشگری

کودکانی که دچار فقر آهن هستند، فعالیت فیزیکی کمتر و رشد بدنی آهسته‌تری دارند. فقر آهن در کودکان روی عملکرد آن‌ها در مدرسه نیز تأثیر می‌گذارد و برای آن‌ها مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز، توجه کمتر و عملکرد درسی ضعیف به وجود می‌آورد. سطح پایین آهن در کودکان موجب احساس خستگی و ضعف می‌شود. ما در پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌‌ایم با تأمین نیاز بدن به آهن، سلامت کودکان را افزایش دهیم و به کاهش کم خونی در افراد جامعه کمک کنیم.

خیر، شیر گاو منبع مناسبی برای تأمین نیاز کودک به آهن نیست. گرچه شیر گاو مقدار کمی آهن دارد، ولی آهن آن به گونه‌ای است که به خوبی در بدن کودک جذب نمی‌شود. به همین دلیل برای تأمین آهن بدن کودک فقط از شیر گاو استفاده نکنید زیرا برای این کار باید مطمئن شوید که آهن و ویتامین C مورد نیاز کودک از طریق منابع غذایی دیگر تأمین می‌شود. برخی منابع غذایی سرشار از آهن عبارتند از غلات غنی شده با آهن، سبزیجات سبز تیره (اسفناج، کلم)، زردآلو، آلو، کشمش، نخود فرنگی، حبوبات (عدس، لوبیا، نخود) وگوشت قرمز (گوشت گاو، بره، جگر). با توجه به اینکه معمولا کودکان از خوردن این غذاها سر باز می‌زنند، ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید به گونه‌ای انتخاب شده است که نیاز بدن کودک به آهن را تأمین نماید.

تحقیقات نشان داده‌اند که کم خونی فقر آهن منجر به تغییر الگوی امواج مغزی در هنگام خواب می‌شود. این امواج نشان‌دهنده عملکرد طبیعی مغز هستند. کم خونی فقر آهن در کودکان موجب بدخوابی در شب و در نتیجه چرت زدن‌های روزانه می‌شود. طبق گزارشات اعلام شده از طرف والدین، کودکانی که دچار فقر آهن بوده‌اند نسبت به کودکانی که فقر آهن نداشته‌اند، بیشتر دچار بی‌خوابی و دیگر اختلالات مربوط به خواب می‌شوند.

پودر شیر آپتاکید با هدف تأمین نیاز کودک، با مواد مغذی همچون آهن، ویتامین D و پره بیوتیک غنی شده است. آهن موجود در پودر شیر غنی شده آپتاکید به راحتی در بدن کودک جذب شده و نیاز او به آهن را تأمین می‌نماید.

کلسیم اصلی‌ترین عنصر در ساختن استخوان‌های کودک شماست و به استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. کمبود کلسیم شدید در رژیم غذایی کودک می‌تواند منجر به راشیتیسم شود. در این بیماری، استخوان‌های کودک نرم و ضعیف می‌شوند. اگر کودکی دچار راشیتیسم شود، استخوان‌هایش تغییر شکل می‌دهند و احتمال شکستگی استخوان‌ها افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه ویتامین D در جذب کلسیم نقش اساسی دارد و منابع غذایی حاوی مقادیرکافی ویتامین D نیستند، پودر شیر غنی شده آپتاکید با انتقال همزمان ویتامین D و کلسیم به بدن کودک به جذب بهتر کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

بر اساس یک مقاله منتشر شده در نشریه “Progress in Brain Research” در سال ۲۰۰۹، کلسیم در همه مراحل رشد سلول‌های مغزی در دوره کودکی نقش دارد. کلسیم توانایی تنظیم رشد عصبی را دارد و تطابق عملکردی-رفتاری را در سلول‌های مغزی هدایت می‌کند. وقتی شبکه ارتباطی رشد مغزی و کلسیم به درستی کار نکند که گاهی نتیجه کمبود کلسیم مادر در دوران بارداری است، خطر اختلالات رشدی کودک مانند اوتیسم یا عقب ماندگی ذهنی افزایش می‌یابد. پس علاوه بر تأمین نیاز کودک به کلسیم باید مادر نیز در دوران بارداری مقادیر کافی کلسیم را دریافت کند.

در پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌ایم با اضافه کردن ویتامین D‌، جذب کلسیم در بدن کودک را افزایش دهیم. به این ترتیب سلول‌های مغزی و عصبی، کلسیم کافی برای رشد بهینه را دریافت می‌کنند.

برای جلوگیری از هدر رفتن کلسیم از استخوان‌های کودک باید بدن کودک بتواند به خوبی کلسیم را جذب کند. به این منظور در کنار کلسیم باید ویتامین D‌ نیز به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد. در حقیقت برای جذب کلسیم باید کلسیم با ویتامین D ترکیب شود. بنابراین این مواد مغذی فاکتورهای اساسی رشد بی نقص کودک را شکل می‌دهند.

کلسیم در تعامل با ویتامین D برای کمک به استحکام استخوان‌ها فعالیت می‌کند. ترکیبی از این مواد معدنی است که خطر ابتلا به پوکی استخوان در پیری را کاهش می‌دهد. تحقیقات اخیر روی کودکانی که دچار شکستگی شده‌اند نشانگر سطح پایین ویتامین D در بدن آن‌ها بوده است. پودر شیر غنی شده آپتاکید با تأمین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز کودک، به جذب بهتر کلسیم و سلامت استخوان‌ها در کودکان کمک می‌کند.

انعقاد خون

کودک نه تنها برای داشتن دندان‌ها و استخوان‌های سالم نیاز به کلسیم دارد بلکه انقباض ماهیچه‌ها،‌ انتقال تکانه‌های عصبی، حفظ ثبات و نفوذپذیری غشای سلولی نیز مستلزم مقادیر کافی کلسیم در بدن است. علاوه بر این کلسیم یکی از اجزای اساسی در فرآیند لخته شدن خون است. به دلیل اینکه بدن توانایی تولید کلسیم را ندارد، باید کودک به صورت روزانه کلسیم مورد نیاز برای تأمین نیازهای بدن را دریافت کند.

وقتی پوست دچار خراش و بریدگی می‌شود، پلاکت‌های چسبنده در خون برای جلوگیری از خونریزی، یک لخته تشکیل می‌دهند. در این فرآیند که انعقاد خون نامیده می‌شود، کلسیم، ویتامین K و پروتئینی به نام فیبرینوژن نقش اساسی دارند. بدون مقادیر کافی کلسیم و ویتامین K، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا خون لخته شود، بنابراین در این مدت کودک خون بیشتری را از دست می‌دهد. مصرف روزانه پودر شیر غنی شده آپتاکید، کلسیم مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند.

یکی از علل اصلی برای توصیه مداوم به مصرف شیر در کودکان، تأمین کلسیم مورد نیاز در بدن آن‌هاست. کلسیم علاوه بر اینکه یکی از سنگ بناهای اصلی شکل‌گیری استخوان‌هاست، در تنظیم ضربان قلب نیز نقش اساسی دارد و برای انقباض به موقع و قوی عضلات قلب که موجب گردش خون در سراسر بدن می‌شود، ضروری است.

مانند دیگر ماهیچه‌های بدن، ماهیچه‌های قلب نیز برای انقباض و هدایت خون به عروق به کلسیم نیاز دارند. کلسیم از طریق کانال‌های کوچک در طول سلول‌های عضلانی جریان می‌یابد و به فیبرهای عضلانی قلب کمک می‌کند تا کوتاه شده و انقباض کارآمد رخ دهد. در پایان هر انقباض، کلسیم از کانال‌ها بیرون رفته و اجازه می‌دهد عضلات به حالت اولیه برگشته و دوباره بلند شوند. پودر شیر غنی شده آپتاکید که علاوه بر کلسیم حاوی مواد مغذی دیگری برای تأمین نیازهای کودک است، با تأمین ویتامین D مورد نیاز کودک به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می‌کند.

تکامل مغز

انواعی از چربی‌ها وجود دارند که بدن نمی‌تواند آن‌ها را ‌بسازد و به همین دلیل باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند، به این چربی‌ها اسیدهای چرب‌ ضروری (Essential Fatty Acids – EFA) گفته می‌شود. این چربی‌ها نقش مهمی در بدن دارند از جمله اینکه باعث ساخت سلول‌های بدن، تنظیم سیستم عصبی، تقویت سیستم قلبی و جذب مواد غذایی می‌شوند. همچنین ‌اسیدهای چرب نقش حیاتی در عملکرد مغز و بینایی دارند. یکی از انواع معروف اسیدهای چرب، امگا ۳ است. تحقیقات متعددی در دنیا بر روی تاثیر امگا۳ در ساخت سلول‌های عصبی جدید و ایجاد سیناپس در سیستم اعصاب مرکزی کودکان انجام گرفته است. نتایج نشان می‌دهد که امگا۳ می‌تواند فرآیند رشد مغزی و تکامل ذهنی کودکان را تسریع و تسهیل نماید. DHA / EPA دو نوع اصلی امگا ۳ هستند که در ترکیب پودر شیر غنی شده آپتاکید وجود دارند. بنابراین مصرف شیر آپتاکید می‌تواند با تامین اسید‌های چرب ضروری بدن نظیر امگا ۳ ، به رشد و تکامل مغزی کودک شما کمک کند.

پره بیوتیک

پره بیوتیک ها فیبر‌های غذایی غیر ‌قابل هضم‌اند، یعنی تا زمانی که به روده بزرگ برسند دست نخورده باقی می‌مانند و این فرصت را به باکتری‌های خوب روده می‌دهند که از آن‌ها تغذیه کرده و رشد کنند. این عملکرد پره بیوتیک ها باعث حفظ سلامت سیستم گوارش می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که بهبود عملکرد سیستم گوارش بر فعالیت مغز اثر گذاشته و موجب کاهش استرس می‌شود. علاوه بر این پره بیوتیک ها تنظیم‌کننده سوخت و ساز بدن بوده و از ابتلا به برخی بیماری‌ها مثل سرطان جلوگیری می‌کنند. پره بیوتیک ها مقاوم به حرارت بوده و در زمان پخت و پز خاصیت خود را از دست نمی‌دهند. برخی منابع طبیعی پره بیوتیک ها عبارتند از سیب، تره ‌فرنگی، کاکائو، پیاز و سیر خام.

پره بیوتیک و پرو بیوتیک

پرو‌‌بیوتیک ها انواعی از باکتری‌های زنده خوب هستند که به طور طبیعی در مواد غذایی تخمیری مثل ماست، دوغ، پنیر و غیره وجود دارند. پروبیوتیک ها با متعادل نگه‌داشتن سطح باکتری‌های خوب روده، سیستم ایمنی بدن را حمایت می‌کنند. اما پره بیوتیک ها مواد غذایی هستند که به عنوان منبع تغذیه باکتری‌های خوب روده محسوب می‌شوند و با نفوذ در هضم روده‌ای به عملکرد مناسب باکتری‌های خوب روده کمک می‌کنند. با وجود تفاوت‌های این دو، ترکیبات حاوی پروبیوتیک و پره بیوتیک با داشتن خاصیت ضد التهابی می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های التهابی سیستم گوارش نقش پر رنگی داشته باشند.

امگا ۳

مطالعات بسیار زیادی به تشریح اهمیت نقش امگا ۳ برای سلامت کودکان پرداخته‌اند. بر اساس این تحقیقات:

  • مصرف امگا ۳ در کودکان می‌تواند به رشد سیستم اعصاب مرکزی به ویژه سلول‌های مغزی کمک نموده و فرآیند یادگیری در کودکان را تسهیل کند.
  • مصرف امگا ۳ از سنین کودکی می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی در آینده شود.
  • مصرف امگا ۳ در کودکان می‌تواند با بهبود فرآیند جذب مواد غذایی و ارتقای عملکرد سیستم گوارشی، فرآیند طبیعی رشد فیزیکی کودکان را تسهیل کند.

علاوه بر موارد ذکر شده نتایج تحقیقات انجام شده حاکی از تاثیر مصرف امگا ۳ در پیشگیری از چاقی زودرس نیز هست.
امگا ۳ در بسیاری از انواع ماهی، تخم کتان، تخم کدو، کنجد و سویا به وفور یافت می‌شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا اشتیاقی به خوردن مواد غذایی ذکر شده ندارند باید تلاش کنیم تا کودکمان از دریافت این مواد غذایی ضروری محروم نماند. پودر شیر غنی شده آپتاکید با داشتن ترکیبات حاوی امگا۳ نیاز کودک شما را به این ماده مغذی تامین می‌نماید.

بیش فعالی

اختلال کم توجهی یا بیش فعالی (ADHD) یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات در میان کودکان است که ممکن است در فرآیند رشد و یادگیری کودکان اختلال ایجاد کند. این اختلال شایع ذهنی معمولا باعث افت تحصیلی و بروز مشکلات رفتاری در کودکان می‌شود. نتایج تحقیقات پژوهشگران حاکی از تاثیر غیر قابل انکار مصرف ترکیبات دارای امگا ۳ در درمان بیش فعالی در کودکان است. بر اساس این مطالعات، ترکیبات دارای امگا ۳ سبب کاهش علائم بیش فعالی و کمک به درمان این اختلال می‌شود.

آلودگی هوا

امروزه آلودگی هوا یکی از چالش‌های جدی شهرهای بزرگ است. این مشکل می‌تواند سلامت افراد جامعه به خصوص کودکان را به خطر اندازد. آخرین یافته‌های تحقیقات علمی از تاثیر مثبت مصرف ترکیبات پروبیوتیک و پره بیوتیک برای کاهش مضرات آلودگی هوا بر سلامت کودکان حکایت دارد. ترکیبات حاوی پروبیوتیک و پره بیوتیک با داشتن خاصیت ضد التهابی، سیستم ایمنی را در برابر میکروب‌ها و سموم وارد شده به بدن تقویت می‌نماید.

در شهرهای صنعتی و بزرگ که با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند، توصیه می‌گردد که با مصرف ترکیبات پروبیوتیک و پره بیوتیک دار و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن مضرات و آسیب‌های آلودگی هوا را در کودکان تا حد امکان کاهش دهند.

آسم

آسم یک بیماری مزمن ریوی با علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه است. حملات آسم در کودکان می‌تواند خطرناک باشد. این مشکل به دلیل التهاب و تورم در مسیرهای هوایی ریه‌ها ایجاد می‌شود. تحقیقات متعددی، به تاثیر مصرف ترکیبات دارای امگا۳ در پیشگیری از ابتلای کودکان به بیماری‌های التهابی تنفسی به ویژه آسم اشاره دارند.

چاقی

پژوهشگران با انجام تحقیقات بالینی بر روی افراد چاق، از تاثیر مصرف ترکیبات و مکمل‌های دارای امگا ۳ در کاهش وزن خبر داده‌اند. بر اساس این پژوهش‌ها، ترکیبات دارای امگا ۳ با افزایش متابولیسم بدن و کاهش مقاومت سلول‌ها در برابر انسولین می‌تواند به درمان چاقی یا پیشگیری از آن کمک نماید. این موضوع در پیشگیری از چاقی زودرس در کودکان نیز موثر است.

راحت خوابیدن

کم خوابی یکی از اختلالات شایع در کودکان است که والدین از آن بسیار گلایه دارند. یافته‌های تحقیقات علمی حاکی از داشتن تاثیر مثبت مصرف ترکیبات دارای امگا ۳ بر روی خواب کودکان است. بر اساس این پژوهش‌ها می‌توان با گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی کودکان، طول مدت و کیفیت خواب آن‌ها را بهبود بخشید.

آلرژی

محققان پس از بررسی تاثیر مصرف ترکیبات دارای پره بیوتیک در کودکان، مشاهده کردند کودکانی که ترکیبات پره بیوتیک در رژیم غذایی آن‌ها ۵۰ درصد بیشتر از سایر کودکان است، به میزان قابل توجهی کمتر دچار آلرژی می‌شوند. علت این موضوع خاصیت ترکیبات حاوی پروبیوتیک و پره بیوتیک در تقویت سیستم ایمنی بدن است. این مطالعات تاثیر مثبت ترکیبات دارای پره بیوتیک بر روی بهبود عملکرد سیستم ایمنی کودکان و کاهش بروز آلرژی را نشان داده است.