آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

پرسش‌های متداول

ویتامین دی

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسیم جذب شده نقش زیادی در استخوان‌سازی دارد. به همین دلیل ویتامین D یکی از فاکتورهای اساسی در رشد مناسب کودکان است. مشکل اصلی این است که ویتامین D‌ به طور طبیعی توسط پوست انسان در زمانی که در معرض آفتاب قرار داشته باشد  ساخته می شود و همچنین در غذاهای معدودی مانند ماهی وجود دارد. با توجه  شیوع بالای کمبود این ویتامین در بین کودکان، دقت کنید که کودک شما حتما به اندازه کافی ویتامین D دریافت کند، زیرا علاوه بر اینکه به جذب کلسیم کمک می‌کند، روی رشد سلول‌ها و عملکرد عصبی عضلانی تأثیر گذاشته و سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند.

کودکان با کمبود ویتامین D شدید، در معرض خطر مشکلات استخوان و بیماری‌هایی مانند راشیتیسم قرار دارند. ویتامین D علاوه بر ساختن استخوان‌های قوی در کودکان به حفظ و حمایت از استخوان‌ها در طول زندگی نیز کمک می‌کند. با توجه به اینکه پودر شیر آپتاکید با آهن، کلسیم، ویتامین D، پره‌بیوتیک و امگا ۳ غنی شده است می‌تواند به تأمین نیازهای غذایی روزانه کودک شما کمک کند.

بیماری گوارشی

تاثیر اختلالات میکروبیوتای دستگاه گوارش  بر روی اختلالات خلقی مانند پرخاشگری و افسردگی به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. سلامت روده به جذب و سوخت و ساز صحیح مواد مغذی موجود در غذا کمک می‌کند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است که به رشد باکتری‌های مفید درون روده و حفظ تعادل میکروبیوتای روده کمک می‌کند.

پره بیوتیک

کودکان برای حفظ تعادل سیستم گوارش، برقراری تعادل بین باکتری‌های مفید و بیماری زای روده و ثبات میکروبیوتای روده، به پروبیوتیک‌ها نیاز دارند. منظور از میکروبیوتای روده یکروارگانیسم‌هایی است که در سیستم گوارش کودک وجود دارند، و وظایف زیادی از جمله کمک به هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی کودک را بر عهده دارند. پره بیوتیک غذای باکتری‌های مفید روده است،
مصرف مقادیر مناسب پره بیوتیک فواید زیر را به دنبال دارد:
• تقویت سیستم ایمنی
• هضم بهتر غذا
• سلامت سیستم گوارش

سیستم گوارش

باکتری‌های مفید روده (پروبیوتیک) برای رشد و بقا از پروبیوتیک ها تغذیه می‌کنند. پروبیوتیک‌ها طی فرایند سوخت و ساز پس از مصرف پره بیوتیک موجود در غذا، اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه را تولید می‌کنند.
یکی از مزایای اسیدهای چرب کوتاه زنجیره، بهبود سلامت پوشش داخلی روده است. گزارشی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک در روده می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات گوارشی کمک کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:
• اسهال (به خصوص پس از دریافت آنتی بیوتیک)
• سندرم نشت روده
• ویروس کاندیدا

سیستم ایمنی قوی

مطالعات ثابت کرده است که مصرف غذاهای حاوی پره بیوتیک می‌تواند منجر به تغییرات مشخص و پایدار در ترکیب میکروبیوتای روده شود که این امر به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین تعامل پره بیوتیک و پروبیوتیک با افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی و مواد معدنی موجود در غذاها موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. علاوه بر این پره بیوتیک با کاهش pH‌ روده مانع رشد پاتوژن‌ها یا باکتری‌های مضر می‌شود. مصرف مقدار و نوع مناسب پره بیوتیک در  کودکان، تعداد دفعات مدفوع و قوام آن را بهبود می‌بخشد، سلامت کلی کودک را تقویت می‌کند و موجب کاهش خطر التهاب معدی روده‌ای، عفونت و ریسک بروز آلرژی می‌شود.

استحکام استخوان کودک

پره بیوتیک تاثیر مثبتی در جذب مواد معدنی در بدن دارد. منیزیم، آهن و کلسیم از مواد معدنی موجود در غذاها هستند که برای تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی، باید در غذای کودکان به اندازه کافی وجود داشته باشند. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی پره بیوتیک است و همان‌طور که اشاره شد پره بیوتیک به جذب بالای مواد معدنی موجود در غذاها از جمله کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

کم خونی

برای تولید هموگلوبین در بدن، آهن یکی از مواد مغذی ضروری است. هموگلوبین جزء اصلی گلبول‌های قرمز است و وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارد. وقتی بدن به اندازه کافی آهن دریافت نکند گلبول‌های قرمز به اندازه کافی تولید نمی‌شوند، در نتیجه بافت‌ها و ارگان‌های بدن اکسیژن کافی برای رشد مناسب دریافت نمی‌کنند. کمبود آهن در کودکان به صورت کاهش ذخایر آهن تا کم خونی شدید ظاهر می‌شود. این کمبود می‌تواند منجر به تأخیر و نقص در رشد شناختی-رفتاری کودک شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا به خوردن منابع غذایی حاوی آهن مانند جگر، کلم بروکلی و حبوبات علاقه‌مند نیستند، ما در تولید پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌ایم تا بخشی از نیاز روزانه کودک به آهن را تأمین نماییم شاید.

وقتی کودکان آهن کافی دریافت نکنند، نشانه‌های زیر در آن‌ها بروز می‌یابد:

  • رشد کُند
  • رنگ پریدگی
  • بی اشتهایی
  • بداخلاقی و پرخاشگری

فقر آهن در کودکان روی عملکرد آن‌ها در مدرسه نیز تأثیر می‌گذارد و برای آن‌ها مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز، توجه کمتر و عملکرد درسی ضعیف به وجود می‌آورد. سطح پایین آهن در کودکان موجب احساس خستگی و ضعف می‌شود. ما در پودر شیر غنی شده آپتاکید تلاش کرده‌‌ایم با تأمین بخشی از نیاز بدن به آهن، به سلامت کودکانمان کمک کنیم.

خیر، شیر گاو منبع مناسبی برای تأمین نیاز کودک به آهن نیست. گرچه شیر گاو مقدار کمی آهن دارد، ولی آهن آن به گونه‌ای است که به خوبی در بدن کودک جذب نمی‌شود. به همین دلیل برای تأمین آهن بدن کودک فقط از شیر گاو استفاده نکنید زیرا برای این کار باید مطمئن شوید که آهن و ویتامین C مورد نیاز کودک از طریق منابع غذایی دیگر تأمین می‌شود. برخی منابع غذایی سرشار از آهن عبارتند از غلات غنی شده با آهن، سبزیجات سبز تیره (اسفناج، کلم)، زردآلو، آلو، کشمش، نخود فرنگی، حبوبات (عدس، لوبیا، نخود) وگوشت قرمز (گوشت گاو، بره، جگر). با توجه به اینکه معمولا کودکان از خوردن این غذاها سر باز می‌زنند، ترکیبات پودر شیر غنی شده آپتاکید به گونه‌ای انتخاب شده است که نیاز بدن کودک به آهن را تأمین نماید.

کلسیم اصلی‌ترین عنصر در ساختن استخوان‌های کودک شماست و به استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. کمبود کلسیم شدید در رژیم غذایی کودک می‌تواند منجر به راشیتیسم شود. در این بیماری، استخوان‌های کودک نرم و ضعیف می‌شوند. اگر کودکی دچار راشیتیسم شود، استخوان‌هایش تغییر شکل می‌دهند و احتمال شکستگی استخوان‌ها افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه ویتامین D در جذب کلسیم نقش اساسی دارد و منابع غذایی غنی از ویتامین D نیستند، پودر شیر غنی شده آپتاکید با تامین همزمان ویتامین D و کلسیم به جذب بهتر کلسیم در کودکان کمک می‌کند.

پودر شیر غنی شده آپتاکید با تأمین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز کودک، به جذب بهتر کلسیم و سلامت استخوان‌ها در کودکان کمک می‌کند.

تکامل مغز

انواعی از چربی‌ها وجود دارند که بدن نمی‌تواند آن‌ها را ‌بسازد و به همین دلیل باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند، به این چربی‌ها اسیدهای چرب‌ ضروری (Essential Fatty Acids – EFA) گفته می‌شود. این چربی‌ها نقش مهمی در بدن دارند از جمله اینکه باعث ساخت سلول‌های بدن، تنظیم سیستم عصبی، تقویت سیستم قلبی و جذب مواد غذایی می‌شوند. همچنین برخی از  ‌اسیدهای چرب نقش حیاتی در عملکرد مغز و بینایی دارند. یکی از انواع معروف اسیدهای چرب خانواده امگا ۳ هستند. تحقیقات متعددی در دنیا بر روی تاثیر امگا۳ در ساخت سلول‌های عصبی جدید و ایجاد سیناپس در سیستم اعصاب مرکزی کودکان انجام گرفته است. نتایج نشان می‌دهد که امگا۳ می‌تواند فرآیند رشد مغزی و تکامل ذهنی کودکان را تسریع و تسهیل نماید. DHA / EPA دو نوع اصلی امگا ۳ هستند که در ترکیب پودر شیر غنی شده آپتاکید وجود دارند. بنابراین مصرف شیر آپتاکید می‌تواند با تامین اسید‌های چرب ضروری بدن نظیر امگا ۳ ، به رشد و تکامل مغزی کودک شما کمک کند.

پره بیوتیک

پره بیوتیک ها فیبر‌های غذایی غیر ‌قابل هضم‌اند، یعنی تا زمانی که به روده بزرگ برسند دست نخورده باقی می‌مانند و این فرصت را به باکتری‌های مفید روده می‌دهند که از آن‌ها تغذیه کرده و رشد کنند. این عملکرد پره بیوتیک ها باعث حفظ سلامت سیستم گوارش می‌شود. برخی منابع طبیعی پره بیوتیک ها عبارتند از سیب، تره ‌فرنگی، کاکائو، پیاز و سیر خام.

پره بیوتیک و پرو بیوتیک

پرو‌‌بیوتیک ها انواعی از باکتری‌های زنده مفید هستند که به طور طبیعی در مواد غذایی تخمیری مثل ماست، دوغ، پنیر و غیره وجود دارند. پروبیوتیک ها با متعادل نگه‌داشتن فلور میکروبی روده، سیستم ایمنی بدن را حمایت می‌کنند. اما پره بیوتیک ها مواد غذایی هستند که به عنوان منبع تغذیه باکتری‌های مفید روده محسوب می‌شوند و با نفوذ در هضم روده‌ای به عملکرد مناسب باکتری‌های مفید روده کمک می‌کنند.

امگا ۳

مطالعات بسیار زیادی به تشریح اهمیت نقش امگا ۳ برای سلامت کودکان پرداخته‌اند. بر اساس این تحقیقات:

  • مصرف امگا ۳ در کودکان می‌تواند به رشد سیستم اعصاب مرکزی به ویژه سلول‌های مغزی کمک نموده و فرآیند یادگیری در کودکان را تسهیل کند.
  • مصرف امگا ۳ از سنین کودکی می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی در آینده شود.

امگا ۳ در بسیاری از انواع ماهی، تخم کتان، تخم کدو، کنجد و سویا به وفور یافت می شود. با توجه به اینکه کودکان معمولا مقدار کافی از مواد غذایی ذکر شده ندارند باید تلاش کنیم تا کودکمان از دریافت این مواد غذایی ضروری محروم نماند. پودرشیر غنی شده آپتاکید با داشتن ترکیبات حوای امگا۳ بخش زیادی از نیاز کودک شما را به این ماده مغذی تامین می نماید.

 

راحت خوابیدن

کم خوابی یکی از اختلالات شایع در کودکان است که والدین از آن بسیار گلایه دارند. یافته‌های تحقیقات علمی حاکی از داشتن تاثیر مثبت مصرف ترکیبات دارای امگا ۳ بر روی خواب کودکان است. بر اساس این پژوهش‌ها می‌توان با گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی کودکان، طول مدت و کیفیت خواب آن‌ها را بهبود بخشید.