آپتاکید؛ تغذیه سالم، کودک مقاوم

۷ نکته طلایی برای درمان کودکان سرماخورده

sick child wiping or cleaning nose with tissue isolated

نکاتی برای بهبود سرماخوردگی کودکان

حتما شما هم در پاییز و زمستان که افراد بیشتر وقت خود را در خانه و در تماس نزدیک با هم می‌گذرانند، درگیر مراقبت از کودک سرماخورده خود هستید. سرماخوردگی اغلب به دلیل ویروس‌هایی است که باعث عفونت بینی، گلو و سینوس می‌شود. سیستم ایمنی کودکان هنوز برای مقابله با بیش از ۱۰۰ ویروس مختلف که در محیط اطراف وجود دارد، آماده نشده است و به همین دلیل کودکان در سال‌های اول زندگی، به طور متوسط ۸ تا ۱۰ بار سرما می‌خورند.

اگر علت بیماری کودکان سرماخورده ویروسی باشد، هر بار بدن کودک نسبت به آن ویروس مقاوم می‌شود. به همین دلیل در سنین بالاتر احتمال مشاهده کودکان سرماخورده کمتر است. در اینجا راهکارهای ساده‌ای را بیان کرده‌ایم که می‌توانیم برای بهبود حال کودکان سرماخورده خود به کار ببریم:

بالا بردن سر

با قرار دادن بالش بلندتر، سر کودکان سرماخورده را بالاتر ببرید. به این ترتیب سینوس‌ها راحت‌تر تخلیه می‌شوند و کودک احساس راحتی بیشتری پیدا می‌کند.

افزایش رطوبت هوا

با استفاده از دستگاه بخور یا قرار دادن ظرف فلزی یا سرامیکی حاوی آب روی بخاری و رادیاتور، رطوبت هوای خانه را افزایش دهید. به این ترتیب از خشکی مخاط بینی و گرفتگی شدید بینی کودکتان جلوگیری می‌کنید.

مصرف مایعات فراوان

مصرف مایعات فراوان به خروج سریع‌تر ویروس‌ها از بدن کمک می‌کند. بنابراین به کودکان سرماخورده نوشیدنی‌هایی مانند آب، آبمیوه، شیر و چای گیاهی بدهید. خوردن ژله نیز برای کودکان سرماخورده مفید و جذاب است.

خوردن سوپ مرغ

مطالعات نشان داده‌اند که مرغ و دیگر ترکیبات موجود در سوپ مرغ خاصیت ضد التهابی دارند، چیزی که کودکان سرماخورده بیش از همه به آن نیازمندند. زیرا التهاب سبب سرفه و گرفتگی بینی می‌شود.

حمام بخار یا دوش آب گرم

بخار گرم علائم بیماری در کودکان سرماخورده را کاهش می‌دهد. بنابراین علاوه بر دستگاه بخور، حمام پر از بخار نیز برای تسهیل تنفس کودکان سرماخورده بسیار مفید است. حتی می‌توانید با غوطه‌ور کردن کودک در وان آب گرم و کمی آب بازی، از شدت تب در کودکان سرما خورده بکاهید.

اسپری بینی

اسپری بینی سالین ترکیب ساده‌ای از آب و نمک است که حتی در منزل هم می‌توانید آن را تهیه کنید. از کودک بخواهید ابتدا به خوبی بینی خود را تخلیه کند، سپس از اسپری بینی استفاده کنید.

خوردن سیر

سیر حاوی مقادیر بالای آلیسین است. آلیسین یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. تنها مشکلی که با آن مواجهید، خوراندن سیر به کودکان سرماخورده است. برای اینکه از شناسایی سیر در غذا و بهانه‌گیری کودک جلوگیری کنید، سیر را به خوبی خرد کرده و به ماکارونی یا دیگر غذاهای مورد علاقه کودکتان اضافه کنید.

با مصرف پودر شیر غنی شده آپتاکید، کودکمان را در برابر عوامل بیماری‌زا مقاوم کنیم

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می‌توانید با تقویت سیستم ایمنی بدن کودک خود، او را در مقابل ویروس سرماخوردگی مقاوم کنید. یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی داشتن یک تغذیه مناسب است. پودر شیر غنی شده آپتاکید حاوی مقادیر بالای پره بیوتیک و امگا ۳ است. پره بیوتیک از طریق کمک به رشد باکتری‌های مفید روده (پروبیوتیک)‌، سیستم ایمنی کودکان سرماخورده را تقویت می‌کند. امگا ۳ نیز یکی از اسیدهای چرب ضروری بدن است که تاثیر چشمگیری روی رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. چون این مواد در بدن ساخته نمی‌شوند باید به اندازه کافی در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشند. به همین دلیل کودکانی که از پودر شیر غنی شده آپتاکید استفاده می‌کنند، نسبت به بیماری‌ها مقاوم‌تر بوده و دچار علائم خفیف‌تری می‌شوند.

اگر تمایل به مطالعه مطالب بیشتری در خصوص کودکان دارید به این لینک مراجعه کنید.

نظر دهید